Verrichte arbeid. Een 2-beenige schraagburg breed 2.5 M. lang 55 M. geschikt voor Veldartillerie in 990 man-uren, d.i. te verrichten door 1 sectie a 50 man in 20 uur. West. toegang. 250 M3 vaste grond ontgraven en in de onmid dellijke nabijheid verplaatsen; 715 man-uren '/3 M3 perm.-u. Oost. toegang. 2 KM. wegverbetering met 8 kleine bruggen; 995 man-uren. De totale arbeid voor de verbetering der toegangswegen was dus 2X zooveel als voor den brugslag zelve. Algemeene opmerkingen. De snelheid van het slaan van een schraagbrug wordt bepaald door den tijd, noodig voor het stellen der schragen, daar hiermee slechts een beperkt aantal werkers bezig kan zijn. Dit ging, niet tegenstaande de groote waterdiepte, voorspoedig; met behulp van 2 kleine vlotten, verbonden aan kabels boven- en benedenstrooms, konden de schragen zuiver op de gewenschte plaats worden gesteld, t.r. '/2 uur per schraag. Na plaatsing werd iedere vol gende schraag onmiddellijk met 2 bamboekruisschoren aan weers kanten aan de vorige verbonden en de vaste stand ervan, daar door verzekerd. Deze verbinding bleek van groot nut, toen bij een later plaatshebbende plaatselijke stijging van den waterspiegel met 1.10 M. gepaard met snellen stroom, die veel vuil meevoerde, de onbewaakte brug daardoor zwaar werd belast, zoodat de middelste schragen 1 M. uit de as werden gedrukt. Bij afwe zigheid der schoren had de constructie zich waarschijnlijk begeven. Waren de 2 secties geheel voor den brugslag zelve beschikbaar geweest, dan zou deze in 10 a 12 u. voltooid kunnen zijn door het werk aan beide oevers als volgt te verdeelen 10 man schragen maken 10 man schragen plaatsen. 10 man landhoofden maken en daarna liggers binden. 18 man sessak maken en opbrengen V2 M2 enkele sessak per m.-u.) 2 man handlangersdiensten. Meer werkkrachten zouden van geen nut zijn geweest. De terreinsomstandigheden waren van dien aard, dat een troepenmacht, ageerende op den Oost. oever voorbereid brugma- terieel niet had kunnen aanvoeren en dus het bezit daarvan van geen nut zou zijn geweest. Op den West. oever daarentegen konden in dit jaargetijde vrachtauto's tot op 500 M. van den brugslag komen. Een aangevoerde pontonbrug zou dan veel sneller (in enkele uren) gebouwd zijn. Ook deze tijdwinst zou in verband met de noodzakelijke arbeid aan de toegangswegen echter weinig of geen voordeel hebben gegeven. 626

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 4