onderdeeltje, terug dus naar het begin, meer oefenen, meer h6pag. 740 stelt domme recruten als tegenstelling van handige dito. Nu gaat dit lang niet altijd op, en zeker bij het schieten met. Er schiet me tenminste een aardig geval in de gedachten van een dom soldaat, een stommerd zelfs, die toch een razend handig schutter was. De man bracht menig weekje in de provoost door. Daar had hij z'n tenten ook opgeslagen toen er bij het Kegi- ment de jaarlijksche schietwedstrijden plaats hadden. Bij die bijzondere gelegenheid viel hem de eer te beurt toch voor z n korps te mogen uitkomen. Hij won de eerste prijs (personeel), en kwam in den namiddag de kazerne binnen met den lauwerkrans aan zün o-eweer. Op de gebruikelijke wijze werd hem daarna zn logies weer aangeduid. Het was een ras-schutter, maar een domme kerel. it Er zijn twee onderwerpen van algemeene beteekems, welke door het geheele artikel heen steeds de aandacht vragen. Dat zijn n 1. de eischen waaraan een algemeene methode van onderwijs moet voldoen, en de voor- en de nadeelen van het klassikale onderricht. Het laatstgenoemde heeft reeds tientallen van jaren heel wa oennen in beweging gebracht, en het leven geschonken aan een aanzienlijke hoeveelheid literatuur. Zeer lezenswaardig is het werkje van Dr. S.C. Bokhorst, getiteld: Individueel onderwijs en het Daltonplan. Bovendien is het vorige jaar een zeer interessant werkje verschenen van de hand van den heer L. Groeneweg, dat den titel voert: „Persoonlijkheidsonderwijs". Men zou zoo denken ïs men dien titel leest! dat het werkje zeer zeker toch we gewijd zal zijn aan b.v. de rijpere jeugd. Maar dat is niet het geval. ri Het streven naar persoonlijkheidsonderwijs geldt hier reeds kinderen van de lagere school. En in geen enkel werk vond een woord over „oefenen met stramheid". Alles duidt daarentegen in de tegenovergestelde richting. En overal ziet men het logische streven, om de nadeelen welke nu eenmaal noodzakelijk verbonde zijn aan het klassikale onderwijs zooveel mogelijk te elimineeren, door, waar noodig en waar mogelijk, persoonlijk onderwijs te geven. Als er sprake kan zijn van algemeene principes waarmee een ieder, die onderwijs geeft, rekening moet houden, dan zijn dit ae eischen welke men te stellen heeft aan een algemeene me o En deze zijn: Belangstelling wekken. Aanschouwelijk zijn. Zelfwerkzaamheid bevorderen. Geleidelijk zijn. Practisch zijn. 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 55