687 7. HET JAARVERSLAG VAN DEN TOPOGRAFISCHEN DIENST 1925. Dezer dagen verscheen het 21ste Jaarboek van den Topografischen dienst, een kloek werk, dat niet alleen door uiterlijke verzorging maar ook naar den inhoud een goed beeld geeft van de prestaties van het dienstvak en zeer zeker een plaats naast zijn twintig voorgangers waard is. Voor het eerst werd het jaarverslag voorafgegaan door een voorlooper en zulks om tegemoet te komen aan den wensch der Regeering, dat de Volksraad in de gelegenheid zal worden gesteld om vóór den aanvang der voorjaarszitting kennis te nemen van den inhoud der jaarverslagen van 's Lands diensten en bedrijven. Dit voorloopige verslag, dat dit jaar inderdaad tijdig vóór de le gewone zitting van den Volksraad verschenen is, vormt den grondslag voor het algemeen overzicht van het eigenlijke jaarverslag. Dat de gevolgde werkwijze heeft voldaan, in zooverre dat het voorloopig verslag betrouwbare gegevens heeft verschaft, zou kunnen worden afgeleid uit het feit, dat het Algemeen Overzicht uit het definitieve verslag vrijwel gelijk luidend is aan het voorloopige. Waar dit voorloopige verslag ook de grondslag is geweest voor de bijdrage in het jongste Wetenschappelijkjaarbericht van de Indische Krijgskundige Vereeniging, moge hier met de bloote vermelding worden volstaan. De hoofdstukken „Terreinwerkzaamheden" en „Reproductie- en andere werkzaamheden'' geven een duidelijk beeld van den omvang van het bedrijf en van de belangrijke functie die de Top. Dienst verricht in het ontwikkelings proces, dat zich in deze landen voltrekt. Van meer rechtstreeksch militair belang is de voortzetting van de topogra fische opneming van de voormalige onafhankelijke landschappen ter Westkust van Sumatra, van Bengkoelen, Djambi, Sumatra's Oostkust en van Zuid West-Celebes. Aan de hand van de beschikbare landrentekaarten werden voorts topografische detailbladen samengesteld van Bali en Lombok. Bovendien wer den vluchtige opnemingen verricht in Midden- en Noord Oost-Borneo, op Ambon, Haroekoe, Halmaheira, Soemba en Menado. Ook aan de samenstelling en herziening van topografische detailbladen op Java werd geregeld voortgearbeid, terwijl nog dient te worden vermeld dat de opleidingsbrigade de topografische herziening van de Vorstenlanden op het programma had. Het reproductiebedrijf, waarvoor de kaarten-vermenigvuldiging hoofdzaak is, houdt uiteraard ten nauwste verband met de terreinwerkzaam heden. Zeer duidelijk komt dit verband tot uiting in hetgeen daaromtrent in de le gewone zitting van den Volksraad 1926 door den Regeeringsgemachtigde voor Oorlog werd gezegd. „Bij de verveelvuldiging van kaartwerken, vooral van de topografische en militaire detailbladen en van de algemeene overzichtskaarten is een innige samenwerking van de samenstellers en gebruikers te eener zijde en van het reproductiebedrijf te anderer zijde een vereischte. Het reproductiebedrijf, dat den veldarbeid op den voet moet volgen, dient voor dien arbeid tevens het pad te effenen door tijdroovend grafisch werk, waarvan de hoeveelheid op elk tijdstip verschillend kan zijn, tot zich te trekken. Veel en gestadig overleg en samenwerking met den terreinarbeid en de kartografische afdeeling is noodig om tot het doel te geraken."

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 65