der nok van de bovenste koppelas waardoor een draaiïng van die as onmiddellijk op de wormas wordt voortgezet. De koppelstang is samengesteld uit twee stangen waarvan de binnenste in de holle buitenste is opgenomen. Door overlangsche nokken en groeven is de beweging van de eene stang ten opzichte van de andere beperkt tot een verschuiving in de lengte richting. Aan het uiteinde van elke stang is met een cardanoverbrenging een koppelas bevestigd welker nokken worden opgenomen in hei koppelstuk hoogterichting en idem opzetinrichting. De aan een kogelscharnier draaibare koppelbussen dienen ter bevestiging van de koppelstang aan de bovengenoemde koppel stukken. Werking. Het tandwiel d doet het koppelstuk hoogterichting c draaien; met dit koppelstuk draait de daarin opgenomen onderste kop pelas, daarmee de binnenste en dus ook de buitenste koppelstang. De draaiïng wordt verder overgebracht op de bovenste koppelas, het koppelstuk-opzetinrichting, en door de worm op de stelas. Door de draaiïng van de stelas zal de afstandsschijf draaien en de opzet zich omhoog (omlaag) bewegen. De koppelstang die de verbinding vormt tusschen het in den grooten elevatietrommel opgenomen richtmechanisme en de opzet, en tevens dient voor de overbrenging der beweging moet wel van een ingewikkelde constructie zijn wijl bij het geven van den richt— hoek de onderlinge stand der koppelstukken zoowel in richting als in afstand verandert. Het beginsel van de onafhankelijke richtlijn vindt zijn oorsprong in de theorie van het zwenken der banen. Als de banen niet meer vlak zijn, komt de onafhankelijke richtlijn vanzelf in discrediet. Daarom wenschen vele artilleristen voor berggeschut het sys teem niet te zien toegepast. Ofschoon het anders, naast de na deden van gewicht en ingewikkeldheid van het richttoestel, de sprekende voordeden heeft van vereenvoudiging en versnelling der commando-voering en der bediening, die vooral uitkomen in ver- eeniging met het gebruik van een automatisch tempeertoestel bij vooruitgaande vuren. 5). Het Toestel voor de zijdelingsche richting (zie foto No. 17). Beschrijving. De as h, welke uit één stuk bestaat, heeft twee diametraal ge legen overlangsche groeven, die naar links geheel doorloopen. Over ongeveer een derde van de lengte is over het middendeel der as schroefdraad gesneden. Het gladde gedeelte links is tot een kleinere middellijn afgedraaid. Hierover wordt geschoven de afleeskoker n. De afleeskoker heeft aan den binnenkant twee nokken die in 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 13