De ontwerper van nieuw geschut, waarbij verschillende ladingen moeten worden gebruikt, zal rekening hebben te houden met fac toren van allerlei aard. De trekheiiing van den vuurmond, de ligging van het zwaarte punt der projectielen en derzelver vorm moeten de trefkans helpen verzekeren in gevallen van uiteenloopende aanvangssrielheid en baankromming. De kruitsoorten der ladingen moeten met zorg gekozen worden; de ontsteking moet juist geregeld zijn, een voorziening getroffen voor een vaste ligging der verschillende ladingen in de huls. Dan moeten de schokbuizen zoodanig worden ingericht dat zij zich bij den gasdruk der kleinste lading reeds wapenen, maar bij behandeling en transport ruim voldoende veilig blijven. Verlangt men bij het nieuwe geschut de deelbare lading dan moet van" de eenheidspatroon, die een luchtdicht geheel vormt, worden overgegaan tot de gescheiden projectielen en gevulde hul zen in welke laatste het kruit slechts door een papieren patroon schijf van de buitenlucht is afgesloten, een schijf die stevig moet vastzitten en toch ook weer, tot het uitnemen van deelladingen, gemakkelijk te verwijderen moet zijn. Het zij mij vergund hier een en ander aan te halen uit het ver slag omtrent de beproeving van het Bofors berggeschut 1922 23 om de moeilijkheden van het vraagstuk in het licht te stellen. De firma Bofors had hoofdladingen uitgezonden, bestaande uit met bindtouw samengebonden pijpjes van bijna 5 cM. lengte en aanvullingsladingen bestaande uit met bindtouw samengebonden pijpjes van ruim 4 cM. lengte. De hoofdladingen waren bestemd voor het schieten met de kleinste lading, terwijl door toevoeging van 1 of 2 der onderling gelijke aanvullingsladingen de middelste dan wel de grootste lading werd gevormd. Het kruit der hoofd ladingen was scherper dan dat der aanvullingsladingen, hetgeen dan ook noodzakelijk was, om bij de kleinste lading voldoend snelle verbranding te bereiken, terwijl de hoofdlading bovendien van een aanvuurlading van 10 gram salpeterkruit was voorzien, besloten in een aangebonden katoenen zakje. Hoofd- en bijla dingen konden niet eens verdragen, dat men ze oplichtte er vielen dan veelal reeds pijpjes uit: na een rijproef zou men ai het kruit der 3 deelladingen los en dooreengemengd terug hebben gevonden. Hierin werd verbetering verkregen, door de kardoesjes van een zak van kardoessaai te voorzien en toen dat aanleiding bleek te geven tot het achterblijven van restanten in den vuurmond, die de goede werking van het sluitmechanisme zouden kunnen storen, werden achtereenvolgens 4 modellen van kardoeszakken gebezigd, vervaardigd van shantoengzijde en ten slotte nog, ter verbetering van de spreiding in aanvangssnelheid, een vijfde model. Na een rijproef toch was het noodzakelijk gebleken om de door de firma Bofors aangeboden hoofdlading met aanvuurlading te vervangen door een hoofdlading zonder aanvuurlading, onder ge- 711

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 15