bruikmaking van sen ontstekingsdop met grootere buskruitvulling, wat mede het groote voordeel medebrengt, dat het luchtdicht ver pakken der gevulde geschuthulzen in zware en moeilijk te openen blikken bussen kon vervallen. Voorts biedt model 5 door de aan wezigheid van een tot aan de patroonschijf reikende kern van pijpkruit in de hoofdlading het voordeel, dat de hoofdlading, zon der het bezigen van een bijzonder hulpmiddel, een vaste ligging in de huls heeft bij het schieten met de kleinste lading en daardoor regelmatig door den ontstekingsdop wordt ontstoken. Tevens be vordert die naar voren reikende kern, welke het vuur der ontplof fing als het ware dadelijk ook naar het voorste gedeelte der huls geleidt, de regelmatigheid der Vq van de andere ladingen. De aanvullingsladingen worden over die kern heen geschoven. De onderste wordt nu bovendien, teneinde haar met het oog op een betere spreiding in aanvangssnelheid, een vasten stand in de huls te verzekeren wanneer wordt geschoten met de middel ste lading, opgesloten door een ringschijf. Voor dit berggeschut met deelladingen, is regelmatigheid der aanvangssnelhc-den een zaak van het allergrootste belang, omdat bij de kleinste en middelste lading, de baan door de kleine Vo betrekkelijk veel overeenkomst met een parabool vertoont en de bereikte drachten bij opvolgende schoten dus sterk varieeren, als de aanvangssnelheden veel uiteenloopen. In het luchtledige zou, afgezien van andere spreidingsoorzaken, een 50% spreiding in aanvangssnelheid van 1 zelfs een 50% lengtespreiding van 2% van de dracht veroorzaken. In het bijzonder bij granaatvuren, is de uitwerking van een vuur in hooge mate afhankelijk van de lengtespreiding. Nu liet reeds bij gebruik van een aanvuurlading van salpeter- kruit, de spreiding in aanvangssnelheid veel te wenschen over; laat men die weg, dan vermeerdert de spreiding beduidend. Het bezigen van een ontstekingsdop met een 3 gram zwaardere vul ling.. kon dit nadeelige verschil niet ten volle opheffen. Dus, moest gezocht worden naar nog andere middelen die de regelmatig heid in aanvangssnelheid bevorderen. Hiervoor zijn een aantal schietproeven noodig geweest, waarbij de toegestane max. gasdruk een lastige beperking oplegde. Behalve in de keuze van een scherper kruit voor hoofdladingen, en in een ook uit anderen hoofde, namelijk de zekere wapening van de schokbuis. gewenschte opvoering van de aanvangssnelheid der kleinste lading van ±215 tot 245 M., werd de oplossing gevonden in het geven van een vaste ligging aan de deelladingen. Met het hiervoren reeds genoemde Model 5 waarbij de hoofo- lading tot aan de patroonschijf reikt, wordt deze steeds op de ontstekingsdop aangedrukt gehouden. Diezelfde schijf houdt ook de volle lading opgesloten. Voor het schieten met de middenlading is het dan noodig nog een ringschijf aan te wenden. 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 16