Uit de inrichting der geschutlading blijkt dat bij het vuren met de middelste of de kleinste lading de patroonschijf door het be dieningspersoneel moet worden uitgenomen en met behulp van een patroontrechter, een houten stempel en een houten hamer weer herplaatst. Bij het vuren met de kleinste lading moet ook de ringschijf wor den verwijderd. Het herplaatsen v/d patroonschijf is noodzakelijk, omdat wan neer de schijf niet herplaatst wordt, of los in de huls komt te liggen en bij het afgeven van het schot in een willekeurigen stand tegen den projectielbodem wordt aangeworpen, belangrijke gas- ontsnappingen om den voorrand der huls heen, tot ver naar achte ren kunnen optreden. Volgens de van firma Bofors ontvangen inlichtingen, kan de vuurmond een gemiddelden maximumgasdruk van 1800 atmosfe ren (van 1,033 KG. per cM2) verdragen, en mogen enkele scho ten met 1900 atmosferen voorkomen. Dan is het noodzakelijk, ter verkrijging van goed regelmatige aanvangssnelheden bij de klein ste en middelste lading, bij de volle lading juist tot het toegestane maximum te gaan, hetgeen meebrengt dat de keuze van het hoofd lading- en aanvullingsladingkruit met veel zorg dient te geschieden. Zooals reeds eerder werd aangeteekend, is het door Bofors uit gezonden systeem van hoofdladingen met een aanvuurlading van salpeterkruit niet toe te passen. Niet alleen maakt dit een lucht dichte verpakking der hulzen noodig, omdat het salpeterkruit zoo gevoelig voor vocht is, maar ook is door een gehouden rijproef van 2 maanden met gevulde hulzen gebleken, dat bij een deel der kardoezen het salpeterkruit in poeder overgaat. Eenmaal in poeder overgegaan, dringt dan het kruit door het shantoeng heen en verspreidt zich door de geheele huls, ook tus- schen de kruitpijpjes en stuift een enkele maal ook langs de pa troonschijf naar buiten. Een gevolg kan wezen, dat de aanvuurla- dingzak zelfs geheel leeg wordt, terwijl steeds belangrijke oxy- datie-verschijnselen aan het inwendige metaaloppervlak der hulzen optreden. Bij gebruik van de volle lading bleef de V0 echter onveranderd hoewel op onverklaarde wijze de druk sterk was opgeloopen, na melijk tot gemiddeld 1888 atmosferen tegen 1719 te voren. Verwijdert men nu echter de beide aanvullingsladingen, ten einde met de kleinste lading te schieten, dan gaat tevens veelal een belangrijk deel van de aanvuurlading verloren, terwijl bij andere kardoezen deze nog geheel intact is. Het gevolg is het optreden van een ontoelaatbaar groote spreiding in aanvangssnel- heid waarmede het systeem veroordeeld is. Echter is de hoeveelheid salpeterkruit, aanwezig in de ontste- kingsdoppen, niet toereikend, om bij gebruik van de kleinste lading een voldoende regelmatigheid te verzekeren, terwijl ook bij de 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 17