grootere ladingen, een plotselinge ontsteking op een groot aantal plaatsen, door het zooveel sneller dan rookzwak kruit verbran dende salpeterkruit, de regelmatigheid beduidend bevordert. Daar om is het noodzakelijk gebleken bij weglating van de aanvuur- lading, de hoeveelheid salpeterkruit in den ontstekingsdop op te voeren tot 7 gram. 2). Projectielen en buizen (platen 1 t/m 3). De Nederlandsch-indische Veldartillerie was uitgerust met gra naten en granaatkartetsen in een verhouding van 1 op 6. Gedu rende den grooten Europeeschen krijg heeft de granaatkartets aan waardeering ingeboet, en de granaat juist aan waarde ge wonnen waarom op grond der ervaring in dien oorlog opgedaan de verhouding zou moeten worden 3 granaten op 1 granaatkartets. Wanneer wij rekening houden met de factoren die op deze waardebepaling invloed hebben uitgeoefend, zullen wij voor Indië liever besluiten tot een verhouding van 1 op 1. Dit besluit en de wetenschap dat de Kruppsche granaatkartet sen zeer wel bij dit berggeschut zijn te gebruiken, hebben geleid tot eene bestelling van uitsluitend granaten van zoodanige uit wendige inrichting dat zij ook bij het veldgeschut te verschieten zijn. Tegelijk "dus met de verwapening der bergartillerie wordt de stalen granaat met gevoelige buis in de uitrusting van het Neder landsch-indische leger ingevoerd, een projectiel, dat zoowel in scherf- als in mijnwerking belangrijk beter is dan de reeds aan wezige granaten van hetzelfde kaliber. De Bofors-stalen-granaat met gevoelige buis, gesteld op „zonder vertraging" is uitnemend geschikt voor het schieten op levende doelen daar zij springt vóór zij verder dan met den kop in den grond is gedrongen en dan een voornamelijk zijwaarts gerichten bundel van scherven over het terrein uitzendt. Die talrijke, kort langs den grond scherende zijscherven, die de mogelijkheid van uitwerking tegen levende doelen tot op eenigen afstand van het springpunt moeten waarborgen, hebben bovendien een aanzienlijke snelheid, n. 1. 625 M. Voorts heeft de Bofors-stalen-granaat doordat de gevoelige buis ook voor een vertraagde werking gesteld kan worden waarbij het projectiel pas springt als het ongeveer tot rust is gekomen, een aanzienlijke uitwerking tegen weerstand biedende doelen, een niet te versmaden mijnwerking. De door de firma aangeboden gevoelige buis is echter voor het gebruik in Indische terreinen in vele gevallen te gevoelig en dus ongeschikt, bijvoorbeeld bij stellingname achter maskeering waar- doorhéén geschoten moet worden. Het is echter den majoor der artillerie J. T. W. Boxman gelukt een constructie te vinden van een gevoelige buis met uitschakel- bare gevoeligheid. 714

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 18