De in te voeren granaat (St. G. M. 25) bestaat uit een stalen bus met opgeschroefden stalen kop, inwendig voorzien van een lading, een rookvormer en den detonator, en is gewapend met een schokbuis. De lading bestaat uit in een papieren koker samengeperst tro- tyl. De rookvormer bestaat uit een rookmakend mengsel in een mes singen koker en dient om een rookwolk te vormen, welke de waar neming vergemakkelijkt. De detonator bestaat uit een stalen buitenkoker met lichter samengeperst trotyl, waarin de stalen binnenkoker, die eveneens met nog lichter samengeperst trotyl is gevuld en waarop direct een slagkwikhoedje rust, dat door de buis tot ontsteking wordt gebracht en achtereenvolgens het trotyl der kokers en de lading van het projectiel doet detoneeren. De schokbuis. De schokbuis is een gevoelige buis, waarvan de gevoeligheid desgewenscht kan worden uitgeschakeld en die bovendien ver schoten kan worden met en zonder vertraging. In het kopstuk van de buis zijn opgenomen de uitschakelaar, de kopschroef (die in het vooreinde een ligplaats heeft voor het gevoeligheidsplaatje), het houten tusschenstuk, de naald met naaldhouder, de schokker met slaghoedje en de veiligheidsinrich- iing. In het buislichaam zijn opgenomen de regelaarinrichting, de vertragingscylinder en de bodemschroef. Bij geplaatsten uitschakelaar werkt de buis als een gewone schokbuis, dus wanneer het projectiel een groote vertraging on dergaat; neemt men den uitschakelaar eraf dan werkt de buis reeds bij een kleinen weerstand door het gevoeligheids- piaatje. Stelt men de zaagsnede van den regelaar zoodanig dat zij op de letters Z V wijst, dan werkt de buis zonder vertraging; stelt men de zaagsnede wijzende op de letters M V, dan werkt zij met vertraging. Het stellen van den regelaar heeft met een daartoe bestemden sleutel plaats. Werking van de schokbuis. Bij het afgaan van het schot blijft de veiligheidsring achter en buigt daarbij de vleugels van de vleugelveer zoover recht, dat hij om het onderste inzetstuk heen schuift, waarbij ten slotte de vleugels in de rondgaande groef van den veiligheidsring grijpen, waardoor deze belet wordt weer naar voren te schieten. Door de draaiende beweging van het projectiel zwaaien de vijf sectoren van de veiligheidsinrichting achtereenvolgens om hunne stiften naar buiten, wat hun niet meer door den veiligheidsring wordt 715 Zulks geschiedt met denzelfden sleutel als waarmede de regelaar wordt gesteld, doch met een ander onderdeel daarvan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 19