belet, zoodat de schokker vrij komt te liggen en de gelegenheid heeft naar voren te schieten. Voor de verdere werking tot en met het treffen van het slag hoedje door de punt van de naald onderscheidt men. Ie. werking als gevoelige buis. Reeds bij het treffen van een weinig weerstandbiedend voorwerp (b. v. een grashalm), tenge volge waarvan het projectiel practisch geen of slechts een geringe vertraging ondergaat, zal de buis werken doordat een gedeelte van de getroffen middenstof, in het kanaal aan de voorzijde van het kopstuk van de buis dringt en een krachtigen stoot uitoefent op het gevoeligheidsplaatje, welke middels het houten tusschen- stuk wordt overgebracht op den naaldhouder, die met kracht achterwaarts wordt geworpen, waarbij de veerkracht van de spi- raalveer wordt overwonnen en de punt van de naald in het slag hoedje van den schokker dringt, dat daardoor ontstoken wordt. 2e. werking als niet-gevoelige buis. Hierbij is de uitschakelaar geplaatst waardoor een rechtstreeks treffen van het gevoeligheids plaatje is uitgesloten. Bij het treffen van een sterk weerstandbie dend voorwerp, waardoor het projectiel plotseling een groote ver traging ondervindt, zal de schokker in zijn voorwaartsche bewe ging blijven volharden, waardoor de spiraalveer van de naald wordt samengedrukt en de naald in het slaghoedje dringt, dat daardoor ontstoken wordt. Bij de door den vuurstraal te volgen weg moet ten slotte onder scheid gemaakt worden tusschen: c. werking van de buis zonder vertraging. De regelaar is zoo oedraaid dat zijn dwarsgroef in het verlengde van het schuif plaatje komt te liggen. Dit schuifplaatje wordt, zoolang de buis in rust is, in zijn ligplaats gehouden door het in den regelaar opgenomen zwaaistuk, dat onder invloed van het daaraan verbonden spiraalveertje binnenwaarts wordt ge drukt. Bij het afgaan van het schot worden tengevolge van de ronddraaiende beweging van het projectiel het zwaaistukje en het schuifplaatje naar buiten gedrukt, waarbij het spiraal veertje in den regelaar wordt samengedrukt. De vuurstraal slaat nu, versterkt door de verbranding van de doorboorde kruitkoek in de bodemschroef, door het koperen afsluitplaatje van het brandgat aan de onderzijde van de bodemschroef rechtstreeks omlaag, waardoor het slaghoedje in de deto nator van het projectiel wordt ontstoken. b. werking van de buis met vertraging. De regelaar is zoo ge draaid, dat zijn dwarsgroef loodrecht ten opzichte van het schuifplaatje staat. Onder invloed van de draaiende beweging van het projectiel zal na het afgaan van het schot wel het zwaaistukje naar buiten gedrukt worden, maar het schuifplaatje wordt thans tegengehou- 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 20