den door den rand van den regelaar, en blijft dus in zijn ligplaats, waardoor het kanaal in de as van den vertragingscylinder afge sloten blijft. De vuurstraal baant zich nu een weg door het schuine kanaal in het buislichaam, bereikt het vertragingskolommetje van geperst salpeterkruit in den vertragingscylinder hetwelk slechts Gedeeltelijk is ingeboord en dus langzaam opbrandt, en eerst daar na de doorboorde kruitkoek in de bodemschroef, waarna de vlam doorslaat naar het slaghoedje van den detonator van het projectiel. 3). Hei vervoer der munitie. Voor het vervoer der munitie is de Nederlandsch-Indische berg- artillerie aangewezen op Inheemsche paarden. Een belangrijk deel althans der batterij-uitrusting moet door die paardjes gedragen worden. Nu mag het totaal gewicht waarmee een in oorlogstijd te requireeren inheemsch paard is te belasten de 100 KG. niet overschrijden. Is het gewicht van een 7.5 cM. pa troon 8,25 KG., dan zal men inzien dat per paardje slechts acht patronen zijn te vervoeren, en begrijpen dat op alle mogelijke wijzen getracht moet worden de kisten (die toch stevig en duur zaam moeten zijn) en het harnachement zoo licht mogelijk te doen uitvallen. Van den door de firma uitgezonden munitiedraagbok (van een cvereenkomstigen bouw als de groote draagbok) zijn de onderste stegen met een deel van vóór- en achterboog afgenomen zuiver en alleen voor gewichtsbesparing. Van de kisten zijn de handvatten weggelaten terwijl als materiaal duraluminium is gekozen, waar door het gewicht van een leege kist is kunnen worden terugge bracht tot 6,3 KG. De projectielen en hulzen liggen hierin, tot patronen vereenigd en voorzien van een patroonovertrek, twee aan twee op elkaar gestapeld met de koppen en bodems om en om. De breedte van de kist komt inwendig overeen met de lengte van den stalen granaat. Om nu de granaatkartetsen welke korter zijn een vaste ligging in de kist te verzekeren wordt gebruik ge maakt van een tweetal losse schotten naar behoefte te plaatsen en uit te nemen. De losse schotten worden, wanneer zij niet benoodigd zijn, ge borgen in een lederen foudraal tegen het deksel van de kist. Alzoo is het mogelijk om in een kist naar believen mede te nemen twee granaten met twee granaatkartetsen óf vier granaten, óf vier granaatkartetsen. Neemt men voor de 2e Afdeeling gevechtstrein genoegen met een minderen graad van mobiliteit (zooals bij onze veldartillerie) dan kan men de helft van het aantal paarden uitsparen door het invoeren van door twee dieren voort te trekken, met acht kisten te beladen munitiekarren. In het belang van een vlugge munitieaanvulling in de stelling moeten de op karren te vervoeren kisten van dezelfde afmetingen 717

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 21