Wil men bij een gegeven kanon, gegeven door kaliber en door lenete van de schietbuis, de dracht opvoeren, dan kan men daarin slagen door verhooging der aanvangssnelheid of door geeigende wijziging van vorm en gewicht van het piojectiel. De verhooging van de V0 heeft tot grens: het weerstandsvermogen van het kanon; de stabiliteit van het schietgestel. De tegenwoordige kanonnen kunnen een druk van 2UUU K.. u. weerstaan. De vooruitgang in de metallurgie wettigt de hoop dat in de toekomst voor eenzelfde metaaldikte en -gewicht een belangrijk grootere druk kan woiden toegestaan. De stabiliteit wordt begunstigd door: aeen groot gewicht van het in batterij staande stuk, anders bij mobiele artillerie en vooral bij te dragen geschut zoo laag mogelijk te houden. b). een groote lengte van de affuit, waardoor weer zooveel meer draagdieren noodig zijn, terwijl bij Berg-Artillerie een korte affuit gewenscht zou zijn, bij voorbeeld in stellingen nabij een bergwand (weinig opstel lingsruimte). c). een lage vuurhoogte, terwijl men juist het tegendeel zou verlangen om gemakkelijk de groote elevatiën te kunnen geven, die in bergterrein wor den gevraagd. cl), een groot gewicht van de terugloopende massa, dat bij de Berg-Artillerie uiteraard weer klein zal zijn. e). een groote teruglooplengte, terwijl die juist begrensd is doordat de wieg, waarover die terugloop plaats heeft, een onverdeelbare draaglast moet Bij het ber^geschut is de stabiliteitsvoorwaarde te klemmender waar het vaak geroepen zal worden om met groote negatieve terreinhoeken te schieten. Wijziging in den vorm van het projectiel kan bestaan in het verspitsen en verlengen van de punt, hetgeen gaat ten koste van de inwendige capaciteit en van de gemakkelijkheid van transport, of in het schuin bijwerken en afronden van het achtervlak van het projectiel, waardoor echter een goede omsluiting door de huls bemoeilijkt wordt. ad. 2e. Een hooge ligging van het kanon bij geringe spoor breedte is voor een rijgestel ongunstig. Bij het rijden over onef fen terrein zal zoo'n voertuig al te gemakkelijk omkantelen. Ook uit een oogpunt van stabiliteit bij het vuren is een lage ligging van het zwaartepunt der terugloopende massa gewenscht. Nu neemt bij het grooter worden der elevatie de mate van die stabi liteit toe, zoodat dan een grootere vuurhoogte toelaatbaar wordt. Vandaar dat men wel een rechthoekige, verstelbare, as vindt toe gepast, die vóór het vuren onder groote helling in den hoogsten 698

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 2