naar middelen om met dat kanon ook kroinbaanvuur te kunnen afgeven. Het eenige bruikbare middel is gelegen in de invoering van verschillende ladingen. Moeten wij dan, omdat om meer dan een reden bij mobiele snelvuur-artillerie de patroonvorm der munitie moeilijk kan wor den prijsgegeven, besluiten tot eene munitieuitrusting in bijvoor beeld zes partijen? twee soorten projectielen bij drie verschillende ladingen. Bij de moeilijkheden der munitieaanvoer in bergterrcin zouden wij er zeker van kunnen zijn nooit de beschikking te hebben over een voldoend groote hoeveelheid van de gewenschte soort. Dan blijft er slechts één oplossing over: de deelbare lading. Bij vermindering van het kaliber neemt de waarde van het enkele schot snel af. De Fransche Bergartilleristen hebben de te geringe uitwerking van hun 6,5 cM. projectiel kunnen vaststellen. Aangezien wij reeds een 7,5 cM. Veldkanon bezitten, is het van groot voordeel te achten als bij het in te voeren Berggeschut dezelfde munitie kan worden gebruikt. B. Het materieel waarmee de Nederlandsch-lndische Bergar- tillerie staat verwapend te worden. Het Boforsbergkanon Model 21 is, opgeladen, op acht draag- paarden te vervoeren. Het staat alle gewenschte elevatiën toe (van 100 declinatie tot 500 elevatiebij een automatische regeling van den terugloop. Het is een kanon van 7,5 cM. kaliber L/20 (lengte van de ziel 1300 mM.) met een deelbare patroonlading. I. Mobiliteit. 1Algemeen. Wordt in sommige Europeesche rijken het beginsel gehuldigd dat Berggeschut normaal gedragen wordt, zoo hebben wij tot nu toe eenzelfde standpunt ingenomen als de Franschen, die de voorkeur geven aan getrokken vervoer en slechts bij noodzaak opladen. Afgezien van het feit dat paarden van nature een groo- tere geschiktheid bezitten tot trekken dan tot dragen (van zware ïuglasten), heeft getrokken vervoer het voordeel dat ongeveer twee derden van het aantal stuksdieren geen werk verricht, waardoor er gelegenheid is om de bespanning regelmatig om te wisselen. Zonder overstag te gaan, dienen wij toch in te zien, dat, veel eerder dan met het tot nu toe in gebruik geweest zijnde materieel het geval was, besloten moet worden tot opladen, en dan niet, omdat het voertuig zooveel zwaarder is, of omdat met het zwaar dere voertuig zooveel moeilijker korte wendingen kunnen worden gereden, maar in het bizonder om het materieel te sparen voor 700

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 4