Hij heeft die bevoegdheid tot wijzigen niet meer wan- 227/3/ neer er reeds een bepaald vuurplan door den bataljonscom mandant is samengesteld, dan is eerst goedkeuring van dezen noodig. De bataljonscommandant doet vervolgens aan de hand van de van de compagniescommandanten ontvangen vuur- schetsen, een verzamelschets opmaken, waarop hij ook de 227/1/ terreingedeelten doet aangeven, welke door de artillerie en de onder zijn rechtstreeksch bevel staande mitrailleurs onder vuur zullen worden genomen. 227/2/ Uit de verzamelschets blijkt dan of het voorterrein voldoende onder vuur is. Is op deze wijze een bepaald vuurplan ontstaan dan mogen 227/3/ daarin zonder zijne goedkeuring geen wijzigingen worden gebracht. Ingeval van een plotselingen aanval onder begunstiging van den nacht, nevelig weer of een kunstmatig rookmasker, 24q/^/ wanneer bij een nachtelijken aanval de verdediger merkt 250 1/ dat de vijand zich voor de stelling ingraaft, wordt het vuur zonder eenige wijziging volgens het vuurplan afgegeven. Ten einde gedurende het gevecht vergissingen te voor komen omtrent de punten waarop de artillerie moet vuren dan wel om snel vuur te kunnen doen brengen op belangrijke Q-V-1- punten in het terrein kan van te voren een aantal punten q V in het voorterrein, in overleg met de artillerie, nauwkeurig Mob. A. op de kaart worden vastgesteld en doorloopend genummerd. 55/1/4/ De nummers dienen daartoe op de verzamelschets te worden vermeld. Zoodra de vijand zich op één der punten vertoont, is overseining van het nummer voldoende om het artillerievuur daarop te doen openen. De compagniescommandanten moeten QVI van die nummering op de hoogte worden gesteld en moeten 22i. deze op hun schets aangeven opdat zij op snelle wijze kunnen waarschuwen wanneer het vuur der artillerie op van te voren bepaalde punten moet worden gelegd. Willen de schetsen snel tot stand komen, wat met het oog op den beschikbaren tijd een eisch is, dan is het duidelijk dat er geen sprake mag zijn van een stroeve werkwijze der lagere aanvoerders, b.v. een wachten op de preciese vast legging der vuurstrooken van de mitrailleurs en op de mededeeling daarvan door hoogerhand. Zulks zou geruimen tijd kunnen vorderen. Een juist tactisch inzicht in het gebruik der geweer- G.V.l. mitrailleurs en mitrailleurs, een goede blik op het ter- 171/1/ rein en een snel overleg ter plaatse van de verkennende 'j2j lagere aanvoerders in de verschillende vakken alsmede een 205/2/ snel nagaan van de maatregelen door de onderaanvoerders 753

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 57