3e dier: de slede 4e dier: de wieg 5e dier: het achterstuk-affuit en ter weerszijden de raden 6e dier: de middenaffuit met links de as en rechts de radrem 7e dier: de vooraffuit De lasten zijn goed op de draagbokken geplaatst, de zwaarte punten juist boven het midden van den bok. Zij zijn bijna alle vastgezet met nokken, die in uitsnijdingen van den voorboog der bokken pakken, terwijl het voor- en achteruitschuiven wordt voor komen door nokken, die met een zaagsnede over het metaal van den achterboog grijpen. Het omhoogwippen wordt belet door één, soms twee riemen, die eerst vastgegespt en daarna door middel van een hefboom (als bij flesschen met patentsluiting) gespan nen worden. De bevestiging van de lasten op de bokken is zeer goed en laat zich vlug bewerkstelligen. De zware vooraffuit, waarvan de zijwangen voor een deel neer klapbaar zijn gemaakt om het zwaartepunt nog zoo laag mogelijk te brengen, en de zware wieg zijn de moeilijkste draaglasten, de eerste vooral door de hooge ligging van het zwaartepunt, de twee de vooral door de enorme lengte (en daardoor ook weer noodza kelijk hooge ligging). Voor beide heeft de constructeur gereikt tot de uiterste grens van het toelaatbare. 4). Gemengd vervoer. In sommige gevallen kan met vrucht het gemengd vervoer wor den toegepast, waarbij kulasstuk, kanon en achterstuk-affuit zijn opgeladen en het zooveel lichter geworden voertuig (met lager gelegen zwaartepunt) gemakkelijk kan worden getrokken ook over ongelijken bodem. 5)Materieel. Het materieel laat zich gemakkelijk en vlug uit elkaar nemen en weer ineenzetten. De deelen, waarin het uiteengenomen wordt, zijn terstond voor oplading geschikt en gereed, zoodat een be diening van acht geoefende kanonniers in vijf minuten kan op-, in vier minuten kan afladen. Wel moeten enkele lasten zéér hoog getild worden, het kulas stuk bijvoorbeeld, omdat de aangrijpingspunten der lichthouteu hoog zijn aangebracht, de wieg, wijl de getande boog aan de onder zijde over den achterboog van den bok héén moet worden ge voerd. Voor minstens 50 behooren de kanonniers der Bergartil- lerie Europeanen te zijn van hoogen lichaamsbouw. De onderdeelen van het richtmechanisme zijn veilig opgesloten of gunstig aangebracht, de getande stelboog valt geheel binnen den draagbok, de assen en handwielen voor hoogterichting liggen vlak tegen de zijwangen der affuit, zoodat bij mogelijk storten der paarden weinig kans bestaat op verbuiging of bescha diging. 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 6