Ook speelt het toeval een rol, waar het soms compromitteerende feiten aan het licht brengt, waarvan de bekendheid als een nroreelen duimschroef kan worden aangewend. Zoo betrapte een bivakcom mandant de zuster van een uitgewekene, waaromtrent men tot dat tijdstip geen juiste berichten had kunnen erlangen, en flagrant dé- lit. Door maatregelen tegen bekend worden te treffen, doch haar met openbaarmaking te dreigen, gaf zij ten slotte de langgewenschte aanwijzingen. Een vaccinateur werd bij een onverwacht bezoek van den gezaghebber in het bezit bevonden van compromitteerende lectuur. Een bedreiging met ontslag op grond van dat bezit deed hem een extremistisch complot verraden. Niet alleen een spitsen der ooren, maar een goed den oogen den kost geven, levert veel op. Punt 28 V. P. T. L. vermeldt daarover het noodige en de Revue des üeux Mondes geeft daarvan volgend recent voorbeeld: „Des le début du printemps de 1925, les offi ciers qui commandaient dans la région de l'Ouergha se rendirent compte que les populations y subissaient l'influence des agents d'Abd-el-Kriin. De brefs éclairs de haine sous des paupières vite .abaissées se lisaient, dans les yeux, au passage du Roumi. Les réponses aux questions posées étaient empreintes de duplicité et les protestations de loyalisme étaient parfois trop belles pour être sincères: „Combien de forces avez-vouz, me demandaient les in- digènes qui venaient au poste nous vendre des poulets et des oeufs, note le lieutenant Franchi, dans son journal, je leur donnais un chiffre fantaisiste. Oh! répliquaient-ils, ce n'est pas cela, nous sommes au courant: vos bataillons au repos, dans la région de Fez, ne dépassent pas la douzaine". Les chefs indigènes qui jusqu'ici s'étaient montrés déférents et dociles envers nous marquaient maintenant de la inauvaise volon- té. Leur demandait-on de faire faire les corvées d'eau et de bois nécessaires pour ravitailler les postes, ils se dérobaient: „Impos sible, nous n'avons plus des hommes: ils sont partis depuis les menaces de guerre; pour le bois, il n'y a pas assez et 1' admini stration ne ie paie pas assez cher". j1). De door het Gew. Mil. Co. van Atjeh en O. gepubliceerde Pa- trouilletochten in Atjeh en O. vermelden verschillende tot succes leidende gegevens, door scherp waarnemen verkregen. Terecht wordt in de Inleiding als een der eigenschappen van een goed patrouillecommandant aangemerkt „de gave om door handig com bineeren van verschillende, dikwijls onbeduidend schijnende ge gevens, tot juiste gevolgtrekkingen te komen". Die gave kan slechts door de practijk ontwikkeld worden, want het is bij de opleiding in het garnizoen ondoenlijk oefeningen samen te stellen met gegevens, waarop in de practijk geageerd wordt. Wel kan nauwgezette studie der krijgsgeschiedenis eenige voorbereiding vormen. 769 H. Celarié, Pages degloire au Maroc. Revue des Deux mondes, 155/5 1926, p. 241.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 73