cd. 3. Als gezegd, heeft het gebruik van gidsen voor com mandanten, die niet kunnen kaartloopen en orienteervermogen en kijk op het terrein missen, een groote attractie. Colonel Friscii zegt zelfs: „Quelle que soit 1' exactitude d'une carte, prendre néanmoins toujours un guide" en elders: „Guides sont indispen- sables". Het gebruik van een betrouwbaren gids heeft, behalve het voordeel, dat men geen gevaar loopt te verdwalen en meestal zijn doel langs den kortsten weg bereikt, nog dit voor, dat de gids door zijn bekendheid met terrein en weg tegen verrassingen als springlansen, valboomen, rolsteenen kan vrijwaren. Ook kan hij goede diensten bewijzen bij het nagaan van voetsporen, het ontdekken van teekens, inkeepingen in boomen, e.d. Maar het aantal voorbeelden, dat gidsen hand- en spandiensten verleenden aan de verzetspartij is legio. In de meervermelde Wenken heet het onder 4: „Wantrouw aanvankelijk eiken berichtgever, mijd zoo mogelijk den weg, dien hij u aangeeft om het doel te bereiken". Frisch zegt: „Se mefier des guides qui offrent volontairement leurs services et en rechercher les raison". Inderdaad is het van be lang te weten, waarom een gids zijn diensten aanbiedt. Dikwijls is dat zucht tot gewin, in welk geval men echter nog lang niet altijd van succes verzekerd is. B. v. zal de gids een volkomen juist bericht brengen, de patrouille langs den kortsten en zeker- sten weg naar de schuilplaats leiden, waar men bij aankomst de vogels gevlogen vindt: de gids heeft ze van tevoren gewaar schuwd. Een andere truc is de patrouille langs een dusdanigen weg naar de schuilplaats te brengen, dat succes uitgesloten is. Ook kwam het voor, dat een zgn gids zijn diensten aanbood om aldus onder dekking van een patrouille een ladang te bezoeken, waar hij be langen had. Dan zijn er nog gidsen, die zich aanbieden met het vooropgezette doel de patrouille in een hinderlaag te leiden. Behalve door een onderzoek naar persoon en motieven van den gids is, als gezegd, zijn betrouwbaarheid te controleeren door ziin mededeelingen te toetsen op de voorhande kaarten. Een andere methode is meerdere gidsen te ondervragen, zoo moge lijk zonder dat ze van eikaars bestaan afweten, maar in ieder geval zonder dat ze tevoren contact hadden. Kloppen hun inlich tingen, dan geeft zulks een zeker vertrouwen. Die informaties kosten tijd, maar die tijd is goed besteed. „Ageer zoo mogelijk op elk bericht van belang, echter zoodanig, dat ge tegen verraad gedekt zijt: laat u nooit verleiden tot overijld handelen." zegt Wenk 5. Ad 4. Naar hunne motieven zijn spionnen te onderscheiden in hen, die uit winstbejag, en in die, welke uit persoonlijke gevoelens als haat, naijver, eerzucht, werken. Meer nog dan bij gidsen is het noodig zich omtrent den persoon van den spion op de hoogte te stellen, waar hij vandaan komt, waar hij thuis hoort, zijne levens- 770

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 74