790 De eerste phasen van den strijd zullen gaan om het verwerven en behouden van vlootsteunpunten, waarvan Pearl-Harbour bij Honolulu (Hawaï) het meest Westelijke steunpunt van de Amerikaansche vloot zal vormen. De schrijver acht het vanzelfsprekend, dat de bevestiging van de Japansche machtspositie in de Westelijke Pacific zal leiden tot het in bezit nemen van de Amerikaansche voorposten opstelling, gevormd door de Filippijnen, welke voor post het slechts beperkten tijd tegen Japan zal kunnen uithouden. Om maritiem-technische redenen, welke er toe leiden, dat een vloot zich zelden verder dan gemiddeld 2000 zeemijlen van de vlootbasis zal begeven, wordt voorts verwacht, dat de begrenzing van de beide machtssferen zal komen te loopen over de Marshall-eilanden en Wake-eiland. De strijd der machtssferen, waarin het verwerven van steunpunten op den voorgrond treedt, kan vele maanden duren, in welke phase de positie van Indië naar het oordeel van den schrijver voor een goed deel zal worden beïn vloed door de houding van Engeland en waarbij valt te verwachten dat Indië zal kunnen profiteeren van de bescherming, die uitgaat van de Britsche vloot. Schrijver acht het onwaarschijnlijk, dat Japan, tenzij er toe gedwongen door onze houding of door tekortschieten onzerzijds, er toe zal overgaan in deze periode eene rechtstreeksche onderneming tegen ons koloniaal gebied te wagen. Overigens kunnen de gevolgen van een ingrijpen van Engeland in het con- flict voor ons zóó verschillend zijn, dat het onmogelijk is daarop betrouwbare veronderstellingen te bouwen. Hoewel er veel waars is in bovenstaande beknopt weergegeven denkbeelden, zijn we toch van meening, dat de beteekenis van Engeland hierbij te veel is onderschat. De gedachtengang van den schrijver is daardoor wat al te eenvoudig geworden. Men kan, zooals schrijver doet, wel constateeren dat de politieke constel latie in het Verre Oosten wat klaarder is dan die in Europa, maar men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat er tusschen beiden toch een nauw verband bestaat, waardoor die klaarheid voor de Pacific slechts schijnbaar is, en complicaties, ook in den aanvang van het conflict geenszins uitgesloten zullen zijn. We zullen den schrijver overigens niet volgen in zijn bespiegelingen omtrent het verloop van dezen Titanenstrijd, doch daaruit de conslusie overnemen, die 11. o.m. in elk geval onomstootbaar vaststaat, en wel dat Japan in deze periode één alles overheerschende zorg heeft, nl. de kwestie der voorziening met levensmiddelen en grondstoffen waarvoor dit land zijne verbindingen, in het bijzonder die met Europa via de Indische wateren, niet ontberen kan. Onder de grondstoffen zijn dan in de eerste plaats te rekenen olie en hare derivaten, waarop de moderne oorlog in al hare geledingen als het ware „drijft". De schrijver gaat verder na welke beteekenis de door hem geschetste hoofd- karakteristieken van den oorlog, nl., de strijd om steunpunten en het belang van ongestoorde overzeesche verbindingen, voor Indië kunnen hebben. De hierbij gegeven maritiem strategische beschouwingen voeren den schrijver tot de conclusie, dat onze archipel in een stormcentrum ligt en dat het voor de beide door hem bedoelde belligerenten van belang kan zijn zich een steunpunt in ons gebied te veroveren. Voor onze oliehavens en vindplaatsen constateert hij de noodzakelijkheid om ze te beschermen tegen een coup de main, uitgevoerd door enkele kruisers, vergezeld van enkele transportschepen van voldoende snelheid (mail- booten), waarop de noodige troepen. Hiermede is de beteekenis van den internationalen politieken toestand voor de organisatie van onze weermacht in beginsel juist geschetst. Daarbij blijkt, dat de schrijver van de beperkte doelstelling van het ontwerp-vlootwet 1925 niets moet hebben. Bij de uitwerking gaat de schrijver echter o. i te ver, door behalve voor de gevaarlijkste punten ook maatregelen te willen treffen voor de bescherming

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 94