aard van de nadere inlichtingen, welke hij wenscht 6/3/ alsmede de grenzen waarbinnen die nadere gegevens zullen moeten worden opgespoord. De hiertoe te nemen verkenningen moeten zich derhalve aanpas sen aan de eigen voornemens en niet omgekeerd; het resultaat dier verkenningen moet de doeltref fende uitvoering van het genomen besluit helpen verzekeren, mag echter nimmer de bron zijn, welke den compagniescommandant licht moet verschaffen in de duisternis van eigen besluiteloosheid. Iets waar wel de aandacht op gevestigd mag worden is het doen verrichten van eene verkenning betref fende de opstelling van in front staande veiligheids troepen en het opnemen van het contact daarmede. Beveiliging. De bataljonscommandant treft de noodige veilig- G.V.l. heidsmaatregelen in front doch ook hier geldt het 226/3/e. algemeen beginsel dat de aanwezigheid van eene A.T.V. 84/2/ algemeene gevechtsbeveiliging ten behoeve van het geheel, den compagniescommandant nimmer ontheft van de op hem rustende plicht om zich tegen verras sing te vrijwaren. Naar gelang van de omstandigheden zullen dus afzonderlijke maatregelen moeten worden getroffen (b. v. de deugdelijke waarneming van het voorterrein van uitzichtgevende punten, boomen, enz.). Dikwijls zal het bij duisternis, mist, nevel of kunstmatige rookwolken noodig zijn tusschen de veiligheidstroepen in het voorterrein en de compagnie nog bijzondere veiligheidsmaatregelen te treffen (meldingen door optische of geluidsignalen b. v. kleppers, ratels, rammelaars,, diverse soorten tong2 (bamboe, flesschen, blik, ijzer, enz.). Ook moeten maatregelen worden genomen tot beveiliging tegen waarneming uit de lucht, (maskeering, camouflage) tegen bommen en vuur uit de lucht en tegen gasaanvallen Oorlogsgassen leveren voornamelijk gevaar op, A.T.V. 174 indien de troep er door wordt verrast; een troep, die goed is geoefend in hetgeen ter bescherming tegen die gassen kan worden gedaan, behoeft de uitwerking daarvan niet in het bijzonder te vreezen. In den bewegingsoorlog behoeft alleen rekening 178 te worden gehouden met gasprojectielen van de artillerie en gasbommen uit vliegtuigen. Artilleriegasprojectielen hebben het meeste effect (en dat geldt ook voor gasbommen uit vliegtuigen) 809

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 13