179/1/ bij windstilte en tegen troepen die zich in begroeid 181/1/ terrein, in ravijnen e.d. bevinden. De beschieting als zoodanig is dikwijls niet te 179/2/ onderkennen (reukloos, door bijmenging onkenbaar, blindgangers). 176/1/ Rekening moet worden gehouden met den invloed 177/1/ van den atmosferischen toestand en van het terrein. Atmosferische invloeden zijn: krachtige wind, 176/2/ hevige regen, nevel of hoog vochtigheidsgehalte, heldere droge lucht of zonneschijn. In het terrein hebben invloedbegroeid terrein 177/2/ (zelfs hoog gras), begroeid terrein, de bodem van ravijnen, toegang van zon en wind. De tactische maatregelen bestaan hier uit het uitzetten van posten, die in het bij- 184/3/ zonder tot taak hebben te waarschuwen en uit het treffen van alarmeeringsmaatregelen in de opstel ling bij voorkeur geluid-signalen zonder gebruik te A. Sign. B. maken van het ademhalingsorgaan, tong2, ratels, enz. XII §39,112. Het hoornsignaal „gasalarm" zal wel uitzondering zijn, in het belang van den blazer. Collectieve technische maatregelen A.T.V. 190/21 zijn het gebruik van toestellen om de aanwezigheid te constateeren, het beschermen van verblijven en schuilplaatsen tegen binnendringen van gasbij versterkingen kan men maatregelen treffen om de 191/1/2/ verblijven en schuilplaatsen af te sluiten (dekklee- den, enz.) toestellen b. v. waaiers om loopgraven, verblijven en schuilplaatsen te zuiveren. Een individueele technische maatregel is het voor 193//2/ onmiddellijk gebruik gereed hebben van de gas maskers. Verband. Hieronder worden c. q. gebracht de bijzondere bevelen voor de beveiliging van de scheidingslijnen tusschen de secties en met de nevencompagnieën, alsmede die voor de goede aansluiting der vuur- strooken met die der nevencompagnieën. Zoo noodig moet hierbij worden vermeld wat een uitvloeisel is van hetgeen het bataljonsbevel bevat ter zake van G.V.i. het verband met de neventroepen en de aanwijzing 226/3/f. van de afdeelingen, welke dat verband moeten onderhouden. Verbinding. De compagniescommandant zorgt voor verbinding met den bataljonscommandant, de sectiecommandan- 810

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 14