Deze grondslag zou zijn te aanvaarden indien niet de bezuini- gingsdrang had gemaakt dat bovenbedoelde cijfers te laag zijn genomen. Want reeds thans is afdoende gebleken, dat bedoelde organi satie slechts theoretisch juist is. Een onderzoek bij de Ilde Divisie bracht aan het licht, dat een man slechts ongeveer zes, en kader ongeveer vier maanden bij zijn eigen onderdeel doorbrengt. Gezwegen van de gezinsmoeilijkheden voor hem die telkens slechts twee jaren op Java en vier op de Buitengewesten zal moe ten doorbrengen, behoeft het wel geen nader betoog, dat al dat reizen en trekken finantieel zeer nadeelig voor den Lande is en van grondige oefening, het voornaamste voordeel, dat een vrij- willigerleger boven een militieleger heeft en waardoor het dit de baas is, al zeer weinig kan terecht komen. Om thans een denkbeeld te geven van de inkrimping van Leger en Politietroepen, dus van de middelen om orde en rust te hand haven, mogen de volgende cijfers dienen. In 1920 kon men nog beschikken over 39039 man Legertroepen, 10053 man Gewapende Politie, 2654 man Barisan van Madoera en 3600 man Legioen van Mangkoe Nagoro, of totaal over 55400 man, of over circa één man op de duizend zielen van het beheerde gebied, een sterkteverhouding die ook bij andere Koloniale legers geldt. Thans beschikken wij nog slechts over 31601 man Legertroepen, 2500 man Gewapende Politie, 1627 man Barisan en 904 man Legioen, of in totaal over 36632 man benevens nog Veldpolitie, waarvan de sterkte niet is opgegeven in de Regeeringsalmanak. Deze schattende op een paar duizend man, is dus de sterkte aan middelen tot het handhaven van orde en rust ingekrompen met 17000 man! De toestand is echter nog veel ongunstiger dan uit deze cijfers voor den leek is op te maken, want voor de handhaving van het gezag bij spoorweg- en algemeene stakingen, kunnen slechts infan terie en cavalerie worden gebezigd en daarvan zijn op Java beschikbaar tesp. 10226 en 552 man, (zonder kader). Daar, zoo als medegedeeld, hieronder nog een aanzienlijk getal recruten, dus niet beschikbaren worden geteld, zoo bedraagt de beschikbare sterkte op papier voor vorengemeld doel, slechts circa 9000 man infanterie! Toen op 3 Augustus j. 1. voor het Javaleger werd opgenomen met welke sterkte dit in gewone omstandigheden zou kunnen uit rukken bleek dat aan Infanterie bij de Ilde Divisie slechts beschik baar waren 2556 man. Er is geen reden aan te nemen dat de 1ste Divisie sterker zal geweest zijn. Reeds eenmaal brak een algemeene spoorwegstaking uit en het is te verwachten, dat bij de toenemende organisatie der extremis- 798

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 2