het resteerend gedeelte van het meetpersoneel in rustiger banen geleid en werden de metingen systematisch uitgevoerd; bespre king hiervan kan achterwege blijven, ten einde in dit korte over zicht gelegenheid te hebben, de voorwaartsche beweging dei- troepen te blijven volgen. Slechts zij aangeteekend, dat de suc cesvolle operatiën in het voorjaar van 1917 het mogelijk maakten, het hoofdkwartier van beide afdeelingen van Basrah naar Bag dad over te brengen, hoewel zij voor wat haar taak. aanging, voor- 'oopig nog gescheiden bleven. Vermelding verdient nog, dat het personeel belangrijk was versterkt; de achter het front arbeidende afdeeling bestond begin '17 uit: 1 overste, 2 majoors, 2 kapiteins, 10 luitenants, 4 Inl. ambtenaren, 22 Inl. topografen, 4 rekenaars, 2 teekenaars, 3 schrijvers en 1 corrector; de „compilation sec tion" had een sterkte van 1 majoor, 3 kapiteins, enkele officieren in opleiding, 27 Britsche en 19 Inl. mindere militairen, benevens 13 Inl. krachten met verschillend emplooi. Om nu verder bij de krijgsverrichtingen te blijven, reeds 2 dagen na de bezetting van Bagdad werd de beweging voortgezet, waarbij op den rechtervleugel verbinding werd verkregen met de Russen onder generaal Baratoff. Tijdens deze operatie verhaalt de schrij ver van een aardig geval, waarbij een fout in de kaart bijdroeg tot het behalen van een succes. De kaart, welke diende bij de actie tegen Mashahidah was nl. samengesteld uit vóóroorlogsche gegevens; de ontwerper had daarbij de spoorlijn op korten afstand van den oever van den Tigris geteekend, overtuigd als hij was, dat in .Mesopotamië geen enkel belangrijk werk verder dan 2 mijl van de rivier ligt. Een vliegtuigwaarnemer nu had gerapporteerd, dat de Turksche rechtervleugel a cheval van de spoorlijn stond, doch hij verzuimde erbij te melden, dat de afstand spoorweg rivier op de kaart foutief was. De aanvaller, vermeenende toch dicht bij de rivier te zijn, marcheerde dus maar langs de spoorlijn in plaats van, zooals gebruikelijk was, de rivier te volgen; de omvatting gelukte, maar na het gevecht constateerde men een afstand van 7 mijl tot den Tigris in plaats van de 2 mijl, welke men had verondersteld. De gevangen genomen Turksche officieren verklaarden, dat zij zich volkomen veilig hadden gevoeld aan dién kant juist vanwege den grooten afstand en daarom geen veiligheidsmaatregelen had den genomen. Een misplaatst gevoel van zekerheid, bij den aan valler verwekt door de verkeerde kaart, bij den verdediger door speculatie op het gewone verschijnsel, dat de tegenstander als regel dicht bij de rivier bleef, was dus oorzaak tot de nederlaag van dezen en het succes 'van genen. Het spreekt vanzelf, dat met het opnemingswerk na de inneming van Bagdad werd voortgegaan. Aan het front vooral werd ruste loos gearbeid, omdat reeds vroegtijdig berichten werden ontvangen betreffende een voorgenomen actie van de Turken in den komenden winter. Ondanks de geweldige hitte gedurende Juni, Juli en de 829

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 33