eerste helft van Augustus, welke militaire operatiën welhaast on mogelijk maakte en de Russen zelfs deed besluiten, een eind terug te trekken, werd de topografische arbeid voortgezet. Ook werden verkenningen in andere richtingen gedaan, zoo via Balad Ruz naar Aziziyah in een Ford-vrachtwagen onder escorte van pantser auto's. Deze verkenning ging door een water- en wegenlooze streek zonder een enkel punt voor oriëntatie; de juiste koers werd gehouden door waarneming van de schaduw van een voorwerp op de motorkap; af en toe werd ze gecontroleerd door halt te hou den en de richting van de wagensporen op te nemen. Men kwam met een fout van slechts 400 M. bij de plaats van bestemming uit. Bedenkt men nu nog, dat van één der auto's de achteras brak, dat de temperatuur in de schaduw tot 126° steeg zonder veel afkoeling gedurende den nacht en dat andere moeilijkheden, welke zich op zulk een tocht kunnen voordoen, met ruime maat werden toegemeten, dan is met de opmerking van den schrijver, dat voor deze onderneming moeilijk een slechter tijdstip had kunnen wor den gekozen, waarlijk niet teveel gezegd. Door deze goede voorbereiding ging de meterij tijdens de win- teroperatiën vlotter dan vroeger en een tijdige aanvulling van het kaartmateriaal was steeds verzekerd. Slechts in de streek bij Kifri Kirkuk bleek het niet mogelijk, punten te bepalen op verren afstand in het vijandelijk gebied, weshalve luchtfotografie niet kon worden toegepast. De noodige kaarten werden nu verkregen door z. g. „air sketches" volgens een door majoor Beazeley ontworpen methode, waarbij men als volgt tewerk ging. Een basis tusschen twee vastgelegde punten in het eigen gebied werd op een schets uitgezet; een waarnemer steeg met een vliegtuig op en vloog van het eene punt naar het andere, daarbij goed zichtbare punten in het vijandelijk gebied insnijdende, zoodanig, dat goed gevormde driehoeken ontstonden; de waarnemer was voorzien van een klein planchet met een inrichting voor het bepalen van het azimuth van de zon op het oogenblik van insnijden. Een zijde van de zoo verkregen driehoeken diende weder voor nieuwe basis en zoo vervolgens, totdat een zeer ruw driehoeksnet ontstond, dat zich ook over vijandelijk gebied uitstrekte en waarin de details werden ingeteekend door zoo noodig meerdere malen over het terrein heen en weer te vliegen op geringe hoogte. De op deze wijze verkregen schets was wel is waar zeer onnauwkeurig, maar toch in ieder geval beter dan heelemaal niets of dan de teekening van de meeste vliegers. Majoor Beazeley moest dit werk zelf doen, omdat hij vergeefs had gepoogd, officieren van de luchtvaart deze methode bij te brengen; toen zijn vliegtuig dan ook werd neer geschoten binnen de vijandelijke linies en hij krijgsgevangen werd gemaakt, kon van zijn methode geen verder gebruik worden gemaakt. „Most unfortunate", zegt de schrijver van dit ongeval. In de beschrijving van de militaire operatiën tot den wapenstil stand van November 1918 lezen we verder niet van ingenieuze 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 34