boord zooals onze duikbooten dan beteekent dat, dat men rekenen mag op 2 treffers. Als men nu in aanmerking neemt dat 6 tor pedotreffers noodig waren om het groote transportschip „Justieia" (geen oorlogsschip dus tot zinken te brengen, dat ontkomt men niet aan den indruk dat het rendement van den onderzeeër ernstig in het gedrang is geraakt door het grootere drijfvermogen dat moderne schepen hebben verkregen 1). Door het aanbrengen van zoogenaamde blisters en waterdichte schotten onder het dekpantser, een constructie die intensief is doorgevoerd, is de passieve weerstand tegen torpedotreffers onder de waterlijn aanzienlijk verhoogd bij het moderne boven-water oorlogsmateriaal. Men kan dan ook veilig aannemen dat voor een moderne lichte kruiser minstens 2 a 3 torpedotreffers noodig zijn en dat één treffer niet voldoende zal zijn om het schip tot zinken te brengen. Voor de vernietiging van de sloep „Arabis'', een der nieuwste scheepjes der Engelsche vloot met een tonnenmaat van 1270 ton, waren twee torpedotreffers van de nieuwste Duitsche torpedo's noodig. a) Het staat dus vast, dat als gevolg van het grootere drijfvermogen en de grootere passieve weerstand der moderne oorlogsschepen de gevechtswaarde van den onderzeeër in den strijd tegen het vijandelijk bovenwater-materieel aanzienlijk is gedaald. De Onderzeeboot. Groote acties waarbij de duikbooten in directe samenwerking en als eenheden van de slagvloot optreden, zijn tijdens den we reldoorlog niet voorgekomen. Wel is meermalen gebruik gemaakt van duikbooten bij de actie der beide vloten in de Noordzee, maar deze traden dan gescheiden van het boven-water materieel op. Ook in den zeeslag van Jutland is op deze wijze van duikbooten gebruik gemaakt. Door de laatste publicatie van het Duitsche Marine-archief is de actie dier duikbooten thans volledig bekend geworden en wij zullen zien dat het resultaat dier actie niet erg bevredigend is geweest. 3) De zeeslag van Jutland is de grootste operatie ter zee geweest, waarin de duikboot werd ingezet tegen het vijandelijk boven-watermaterieel. Het is daarom van groot belang iets nader in te gaan op de rol die de duikbooten in dien slag hebben gespeeld (zie bijgevoegde kaart). Oorspronkelijk had de Duitsche marineleiding een operatiepian opgemaakt voor de beschieting door de Duitsche slagkruisers van Sunderland op de Engelsche kust. Admiraal von Scheer had voor 844 J. T. A. J. Bruinsma. Het nut in de toekomst van O. Z.-booten voor onze Oost-Indische Koloniën. Marineblad 1921 p. 548 en volgende. 2) O. Groos 1. c. p. 44. 3) O. Groos. Der Krieg zur See Band V. Der Krieg in der Nordsee. Heraus- gegeben vom Marine Archiv.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 48