Er ontbreken dus nog circa 2800 man aan de sterkte van het Javaleger wil hev op grond van het voorgaande naar onze meening geschikt worden geacht voor het handhaven van orde en rust onder alle omstandigheden. Men bedenke, dat ook dan nog slechts kan worden beschikt over 1 man op de 10 KM2 of op de 2900 zielen der bevolking! Wel zijn er die meenen, dat in tijden van algemeene beroering en onrust de Militie moet worden opgeroepen, doch dit middel zou even erg zijn als de kwaal, want men verliest daarbij uit het oog, dat de Europeaan, in welk bedrijf ook, feitelijk alleen leiders- functiën verricht en men vrijwel alle bedrijven zou stop zetten, indien men in geval van staking ook nog de miliciens opriep; dit zou dus zijn, spelen in de kaart van de tegenpartij. Bovendien, zal zeker een deel der Militie, indien de Algemeene Politie niet op beteren grondslag wordt georganiseerd dan de tegenwoordige, ongetwijfeld noodig blijken ter bescherming van de wijd en zijd verspreid wonende Europeesche gezinnen op geï soleerd liggende ondernemingen. Op de Veldpolitie valt voor dat doel weinig te rekenen. Voorts is de verhouding tusschen het Europeesche en Inlandsche element, op bedenkelijke wijze achteruitgegaan en bedraad de sterkte aan Euiopeanen nog slechts 1/9 van die der inheemsche soldaten. Van de Infanterie zouden dus 15 Bataljons a 4 compagnieën (van 76 inan) zijn te vormen of 20 Bataljons a 3 compagnieën al naar gelang het Leger uitsluitend voor Politie-doeleinden dan wel tevens voor de verdediging zal worden bestemd. Ten opzichte van het eerste moet worden opgemerkt, dat of schoon een Politieleger aanzienlijk goedkooper zal zijn dan een Defensieleger, het eerste spoedig zal degenereeren tot het peil van een gewoon politiekorps. Kortheidshalve moge hiervoor worden verwezen naar het arti kel van den Majoor Geldorp in het I. M. T. 1926 No. 7 hetwelk in allen deele wordt onderschreven als juist te zijn. Ten slotte is dit uitsluitend Regeeringszaak, doch in elk geval behoort de sterkte aan Infanterie van het Javaleger te worden gebracht op een minimum van 1722 man kader en 11800 man schappen behalve de korpsen Legioen en Barisan op hunne tegen woordige sterkte. Eerst dan kan het Javaleger voldoen aan de eerste opdracht: handhaving van rust en orde in zijn geheelen omvang op de eilanden Java en Madoera. Magelang, October 1926. F. J. P. S. 800

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 4