krijgt den indruk dat de zienswijze van den gewezen Chef van den Marinestaf Schepp de eenige juiste is. Er is geen scheepstype waarbij het succes zoo uitsluitend van het toeval afhangt dan de onderzeeboot. Groos heeft in zijn werk uitvoerig alle verschoonende omstan digheden aangehaald om de mislukking van de actie der duikbooten „oed te praten. Het weer was voor de actie der duikbooten Tijdens, vèör en na den zeeslag van Jutland niet altijd even gunstig. Onder de kust werd de actie der duikbooten door den vijandelijken afweerdienst sterk belemmerd. De radiographische verbinding met de ondergedoken booten liet daardoor vaak veel te wenschen over. Het valt niet te ontkennen dat het weer inderdaad niet gunstig was voor duikbootoperaties. Maar bij de beschieting van Lowestoft en de Engelsche operatie in de Duitsche Bocht op 3 Mei 1916, was het weer niet ongunstig en toch liep de actie der duikbooten wederom op een mislukking uit. Toch werkten de duikbooten in 1916 nog onder relatief zeer cunstige omstandigheden. De afweermiddelen aan Engelsche zijde waren nog lang niet tot volle ontwikkeling gekomen. De werking der afweermiddelen, de technische volmaking der onder-water- luistertoestellen, de radiographische peiling van den wal van af stil liggende oorlogsschepen, het optreden van vliegtuigen, waar van de werking ter nauwernood van beteekenis was bij den zeeslag van Jutland, het massale gebruik van klein materieel, diepte-bom men enz., zal zich thans heel wat meer doen gelden dan in 1916 het geval was. Hoe het ook zij, met dat al staat het feit, dat in drie van de laatste grootc gecombineerde operaties van de slagvloten met de duikbooten, de actie der onderzeeërs een vrijwel volkomen misluk king is geweest, onomstootelijk vast. Laat ons thans nagaan of de duikboot in Indië misschien onder dermate gunstige omstandigheden zal ageeren, dat de actie onzer onderzeeërs in den archipel tot betere resultaten zal leiden. Inderdaad zullen over het algemeen de weersomstandigheden in Indië gunstiger zijn voor een duikbootactie dan in de Noordzee het geval is. Over het algemeen zal het zicht in de Indische zeeën beter zijn. Daar staat echter tegenover dat de grootere helderheid ook de vijandelijke afweerdienst, in het bijzonder de vijandelijke vliegtuigen ten goede zal komen. De waterdiepte is echter in verschillende streken bepaald on gunstig' voor die actie. Bywater wijst er op dat de geweldige waterdiepte in den Pacific reeds vanzelf een bescherming geeft tegen onder-water aanvallen „Practically all the existing methods of submarine detection are based on the sound produced by the 851 i). c. L. Schepp. Het Ontwerp Vlootwet in verband met de ervaringen uit den wereldoorlog. Onze Eeuw 1923 p. 370.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 55