engines of such craft when in motion", i) Onderzeeërs kunnen zich bij een groote waterdiepte hieraan niet onttrekken door op den bodem te gaan liggen. Eenmaal ontdekt zal de boot, als zijn accu's onder water zijn opgevaren weer boven water moeten komen om op te laden, waardoor de boot is blootgesteld aan aanvallen van het vijandelijke lichte materieel. Ook Brüinsma heeft op het nadeel van de groote waterdiepte in somnrge streken van den archipel gewezen. 2) Onze duikbooten kunnen tot 60 m. diepte duiken. Volgens de diepzeekaart van vice- admiraal Tvdeman worden waterdiepten van 60 m. of kleiner her haaldelijk aangetroffen op het Soendaplat, het continentale platform waarop Java, Sumatra en Borneo zijn gelegen. Maai buiten het Soendaplat overheerschen diepten boven de 60 m. Een vijandelijk convooi of eskader dat zijn weg naar Java door het Oostelijk deel van den archipel kiest, zal daar het beste beschermd zijn tegen onze duikbooten. Op verschillende punten langs de kusten is op het Soendaplat de waterdiepte echter weer te klein, wat evenmin gunstig is voor onze onderzeeërs. Zoo bestond er een order dat Duitsche O. Z.ëis in een waterdiepte van minder dan 18 m. niet tot den aanval moch ten overgaan. 4) Deze geringe waterdiepte zal dooi de tegenpai- tij worden uitgebuit bij de keuze van zijn landingspunt op Java's viakke N. kust. Onze O. Z.ërs zullen in Indië onder andere omstandigheden werken dan in Europa. Maar met dat al blijven de hoofdoorzaken van de geringe resul taten van de actie der duikbooten in de Noordzee ook voor Indie bestaan. De nadeelen die aan het scheepstype kleven, zooals het aemis aan strategische snelheid, gemis aan voldoende mai scltsnel- heid onder water, het slechte zicht, groote kwetsbaarheid en het feit dat het tegen-offensief zich sedert den oorlog sneller heeft ontwikkeld clan de aanvalsmethoden der duikboot, 5) stempelen de onderzeeëi nog steeds tot een wapen, waarbij het succes grooten- deels afhangt van het toeval. Nog een enkel woord dient gezegd te worden over het optreden van duikbooten bij landingen. Duitsche duikbooten zijn er nooit in geslaagd om tegen troepentransporten tijdig te concentreeren. Slechts 3'a 4 malen waagden zij een aanval op transpoiten, echtei zonder eenig resultaat. Toch werden 2 millioen Amerikanen in ongeveer 80 transporten overgebracht. Ook tegen troepentransporten is de duikboot-actie 852 H. C. Bijwater. Seapower in the Pacific p. 229. 2). Bruinsma 1 c. p. 539. 3) De zeeën van Nederlandsch Oost-Indië. Uitgegeven door het Kon. Ne- derl. Aardrijksk. Genootschap, p. 124. 4) J. van Reede. 1. c. p. 286. 5) Bywater. 1. c. p. 297.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 56