Sparen van personeel is daarom dringend geboden. Aanvulling van onderdeden, munitie, torpedo's, enz., het verrichten van groote reparaties zal heel wat bezwaarlijker zijn, dan in Duitschland het oeval was. Ook het bezwaar dat de duikbooten bij den opmarsch naar het terrein van actie veel tijd zullen verliezen blijft voor ons bestaan. Al is dan ook de bedrijfszekerheid van de duikboot sedert den wereldoorlog toegenomen, zoo is het voorzichtiger ten aan zien van net aantal duikbooten dat aan de actie zal deelnemen o-een al te overdreven verwachtingen te koesteren. Maar zelfs ai neemt men aan dat 50% van onze duikbooten beschikbaar zullen zijn, dan kunnen we slechts rekenen op acht duikbooten. In den zeeslag van Jutland wisten te Duitschers bij een inzet van ruim 30 duikbooten in een gebied dat eenige malen kleiner was dan onzen Indischen archipel vrijwel geen enkel succes te boeken. Bij de iaatste Amerikaansche marinemanoeuvres is gebleken, dat de 20 duikbooten die bij de kustverdediging van den Hawaigroep waren ingedeeld, geen voldoende waarborg gaven voor een af doende verdediging zoodat hun aantal tot dertig zal worden op gevoerd. 3 - i Tenslotte nog de vraag of de duikboot wel het geeigende scheepstype is voor de neutraliteitshandhaving. De Interdeparte mentale Conunsisie spreekt zich als volgt over de waarde van den O. Z.ër voor de neutraliteitshandhaving uit. ,,De groote kwets- baarheid en geringe offensieve kracht van de aan de oppervlakte 'varende O Z.-boot eigenen haar niet tot het voorkomen van een "schending; want handhaven van de neutraliteitsvoorschmten 'brengt mede dat te voren wordt gewaarschuwd en daartoe zou "aan &de oppervlakte moeten worden gevaren." In tijden van spanninn als ieder oogenblik een „opzettelijke" neutraliteitsschen- dinCT kail worden gepleegd is het niet verantwoord de duikooot noodeloos aan gevaar bloot te stellen en het voornaamste werk zal door het bovenwatermaterieel moeten worden gedaan. In de practijk zal de taak voor voorkomen van neutraliteitsschendingen dus in hoofdzaak rusten op de kruisers, jagers en het oveiige bo- ven-waterinaterieel. Wel zal de O. Z.-boot onder water varende kunnen optreden „ii'i" crevai de schending reeds heeft plaats gevonden en het ge- „bruik maken van geweld tegen een schender gerechtvaardigd is zegt de Commissie. De uitslag van die geweldactie blijft twijfel achtig en zal grootendeels afhankelijk van het toeval zijn. Uit het bovenstaande blijkt, dat duikbooten in onze wateren onder andere omstandigheden zullen werken dan de duikbooten in de Noordzee. Enkele secundaire oorzaken van de geringe resultaten der Duitsche gecombineerde duikbootactie, zullen op 854 i). United States Army and Navy grand manoeuvres. Journal Royal United Service 1925 p. 409.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 58