de operaties onzer onderzeeërs in de Indische wateren minder belemmerend werken, als het lot ons ten minste gunstig is. Maar de hoofdoorzaken blijven voor Indië onverminderd van kracht. RESUMEERENDE. 1. De gevechtswaarde van de onderzeeboot in den strijd tegen het boven-watermaterieel is als een gevolg van het grootere drijfvermogen en de grootere passieve weerstand der moder ne oorlogsschepen aanzienlijk gedaald. 2. Aan den zeeslag van Jutland hebben behalve de Engelsche duikbooten die de Duitsche Bocht blokkeerden aan beide zijden 40 a 59 duikbooten deelgenomen, vrijwel zonder eenig succes. Op het verloop van den zeeslag heeft de breed opgezette operatie der Duitsche duikbooten weinig invloed gehad. De actie der duikbooten bij drie der grootste gecombi neerde operaties met boven-water-materieel, is in den zee oorlog in de Noordzee op een mislukking uitgeloopen. 3. Bij de gecombineerde actie van duikbooten met het boven water-materieel in de Noordzee is op duidelijke wijze gede monstreerd dat groote gebreken aan de duikboot inhaerent zijn. Gemis aan voldoende marschsnelheid onder water, groo te kwetsbaarheid en het feit dat het tegenoffensief zich tijdens en na een oorlog sneller heeft ontwikkeld dan de aanvalsme- thoden der duikboot, stempelen den onderzeeër ook voor de toekomst tot een gelegenheidswapen, waarbij het succes grootendeels van het toeval afhangt. 4. Tijdens den wereldoorlog werden 2 millioen Amerikanen in meer dan 80 troepentransporten overgebracht. Nooit zijn de Duitsche duikbooten er in geslaagd die transporten met suc ces aan te vallen. Dit was hoofdzakelijk een gevolg van het varen in convooi onder bescherming van twee en een halve jager per schip. Ook ten aanzien van troepentransporten en convooien is de duikboot een gelegenheidswapen waarvan het succes door het toeval wordt beheerscht. 5. De duikboot is het scheepstype dat zich het minst eigent voor de handhaving onzer neutraliteit. In de practijk zal het voorkomen van neutraliteitsschendingen in hoofdzaak door de kruisers, jagers en het overige boven-watermaterieel moeten geschieden. De uitslag van een geweldactie met duikbooten. tegen opzettelijke neutraliteitsschendingen die reeds plaats hebben gehad, zal echter twijfelachtig zijn. 6. Uitgaande van de onderstelling dat 50% der duikbooten beschikbaar zal zijn, een cijfer dat in de practijk waarschijn lijk geflatteerd zal blijken te zijn, zullen slechts acht duikbooten voor de verdediging van Indië beschikbaar wezen. 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 59