863 de bereidwilligheid tot het voteeren der gelden, die aan eene eventueel noodig geoordeelde legerversterking onafscheidelijk verbonden zijn, in overeenstem ming zal zijn met de adhesie, die betoogen tot versterking van ons primaire gezagsorgaan thans algemeen ondervinden. Zou op grond van het voorgaande dus mogen worden verwacht, datniet het minst als resultaat van de recente ernstige waarschuwing gestreefd zal worden naar het beschikbaar stellen van de voor eene verzekerde handhaving van orde en rust benoodigde middelen, ten aanzen van het andere gedeelte der legertaak, nl. het medewerken tot verzekering van de uitwendige veiligheid, bood de aanvullingsbegrooting slechts vage vooruitzichten. Na een weinig principieel debat, dat ook bij de behandeling der Marine begrooting kon worden waargenomen, werd door de Regeeringsgemachtigde voor Oorlog het volgende geantwoord. „Met.den heer van der Weyden ben ik het eens, dat de najaarszitting niet het aangewezen tijdstip is voor eene min of meer uitvoerige behandeling van het defensievraagstuk en zal ik derhalve volstaan met de mededeeling, dat het inder daad in mijne bedoeling ligt om, rekening houdende met 's Lands financiën, de door mij urgent geachte verbeteringen bij de Regeering voor te brengen, waarbij ook mijnerzijds met vol vertrouwen wordt gerekend op een innige samenwerking met den commandant der zeemacht." De hoop is nu gevestigd op de behandeling der hoofdbegrooting voor 1928. Het wordt inmiddels meer dan tijd dat met betrekking tot de defensie eens spijkers met koppen worden geslagen. Men moge bedenken, dat eene waarschuwing, zooals we die onlangs kregen ten aanzien van de handhaving der inwendige veiligheid, voor de handhaving der uitwendige veilig heid practisch niet zal kunnen voorkomen. Voor het laatste geval zal de ge legenheid tot tijdig redres dus uitgesloten moeten worden geacht. Uit een oogpunt van legerorganisatie in het algemeen werd bij deze aan vullingsbegrooting eene belangrijke beslissing genomen en wel die betreffende de beduidende verhooging van het contingent dienstplichtigen bij de Marine. Het mag van algemeene bekendheid worden geacht, dat het middel der Europeesche dienstplicht in Indië slechts zeer beperkt is en dat de eischen, die door de organisatie van Land- en Zeemacht daaraan gesteld worden slechts zeer onvolkomen bevredigd kunnen worden, zoodat bij wijze van spreken geen mannetje onbenut blijft. Nu is gebleken, dat de niet te onderschatten uitbreiding die de vloot de laatste jaren onderging aanmerkelijk zwaardere eischen stelt aan de personeelsorganisatie. Aangezien het middel der militie reeds ten volle ver bruikt is, zou deze personeelsuitbreiding met beroepspersonel moeten ge schieden. Nu kon worden vastgesteld dat beroepsmilitairen voor de vloot om verschillende redenen duurder zijn dan voor het leger, zoodat door de Re geering werd beslist dat de verhoogde personeelseischen voor de Marine in de eerste plaats zouden worden ingewilligd uit de Europeesche militie en dat het verlies dat voor het leger hiervan het gevolg zou zijn zal worden ge compenseerd door het in dienst stellen van een daarmede overeenkomend aantal beroepsmilitairen In de voor het leger tot nu toe gedachte oorlogsorganisatie zal dus slechts in zooverre wijziging komen, dat deze een geringer aantal dienstplichtigen zal tellen tegen een grooter aantal beroepsmilitairen. Aangezien de gevechtswaarde van een beroepsmilitair over het algemeen hooger kan worden aan geslagen dan die van een dienstplichtige is het leger bij dezen maatregel er dus niet op achteruit gegaan. Hierbij komt dan nog tevens het voordeel, dat deze meerdere beroepsmilitairen blijvend beschikbaar zijn voor de hand having van orde en rust, hetgeen van den dienstplicht uiteraard niet gezegd kan worden. Het spreekt van zelf, dat met dezen maatregel belangrijke kosten gepaard gaan en dat de op de aanvullingsbegrooting 1927 gebrachte verhooging slechts is te beschouwen als een beginpost van een jaarlijks stijgende uitgave.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 67