865 reeds in 1927 benut kan worden voor het houden van werpproeven met shcerpe bommen. Ook werd nog medegedeeld, dat overleg gaande is met het Departement van Marine over een mogelijk medegebruik door de L. A. van het slechts l KM. uit de kust gelegen eiland Amsterdam, behoorende tot de Duizend eilanden, dat door de" Marine luchtvaartdienst zal worden benut voor over eenkomstige doeleinden. Mocht dit overleg tot bevredigende resultaten leiden, dan zouden de plannen met betrekking tot Sindangbarang kunnen worden prijsgegeven. Afzonderlijke vermelding verdient voorts nog, dat plannen bestaan tot aan schaffing van parachutes voor vliegeniers en waarnemers en dat de mede werking van de L. A. is ingeroepen voor voorbereidend exploratiewerk met betrekking tot eene verbinding door de lucht via een 1 a n d-route van Medan naar Batavia over Singapore. Wij willen bij het afsluiten van dit overzicht, waarin meerdere onderwerpen van ondergeschikt belang onvermeld zijn gebleven nog de aandacht vestigen op hetgeen over het nieuwe beoordeelingsstelsel is gezegd. De heer van der Weyden opperde tegen dit stelsel het bezwaar dat het bereiken van de hoogste rangen in het leger door middelmatige krachten in de hand zou worden gewerkt. Hierop werd door den Regeeringsgemachtigde o. m. het volgende geantwoord. „Ik kan deze meening niet deelen. Met den heer Kerkkamp ben ik van o-evoelen, dat het tegenwoordige beoordeelingsstelsel aan zeer hooge eischen voldoet. Mits, zoo zegt de heer Kerkkamp terecht, de toepassing goed is. Inderdaad M. d. V. daar gaat het voornamelijk om. Men vergete niet, dat dit voorschrift pas sedert 1 Maart van dit jaar in werking is. Het leger verkeert dus ten aanzien van deze materie nog in een overganstoestand, die des te moeilijker is, omdat het nieuwe voorschrift, wat de grondslagen betreft, geheel afwijkt van vorige stelsels. De korte tijd, dat ik het nieuwe voorschrift als regiments- en divisiecom mandant heb toegepast, is voldoende geweest om mij de overtuiging te schen ken, dat dit stelsel heel wat beter is dan het vorige. Uit den aard oer zaak is het zeer wel mogelijk, dat later eenige wijzigingen in enkele bepalingen noodig zullen blijken. Doch men late aan het nieuwe stelsel, dat thans nog geen 9 maanden werkt, den noodigen tijd om zijn deugdelijkheid te bewijzen. Eerst nadat het voorschrift gedurende voldoend langen tijd is toegepast geworden, zal daarover een bezonken critisch oordeel kunnen worden geveld. Ook uit hetgeen verder over dit onderwerp werd gezegd, kan worden af geleid, dat het voortbestaan van het huidige beoordeelingsstelsel verzekerd kan worden geacht. T. B. 9. POLITIEK OVERZICHT. Er hebben in de buitenlandsche politiek twee gebeurtenissen van groote beteekenis plaats gehad, die in de telegrammen ternauwernood zijn vermeld en door den achteloozen lezer over het hoofd worden gezien, maar die voor het wereldgebeuren van de grootste beteekenis zijn. In de eerste plaats heeft op de reede van Livorno aan boord van het Italiaansche oorlogsschip „Guiliano" een samenkomst plaats gehad tusschen Chamberlain en Mussolini, de beide leidende staatslieden van Engeland en Italië. Maar van wellicht nog grootere beteekenis voor de wereldgeschiedenis zal de bespreking blijken te zijn die de sluwe Rushdi Bey, de zeer bekwame Minister van" Buitenlandsche zaken van Turkije met zijn collega van Sovjet- Rusland in Odessa heeft gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 69