867 Daarna richtte de EngelschItaliaansche expansie zich naar Abessynië. Wat er precies tusschen beide naties is bekokstoofd, in hoeverre de Engelsch— Italiaansche overeenkomst betreffende Abessynië in strijd is met het tripartite- verdrag tusschen Engeland, Frankrijk en Italië in 1906 gesloten, is niet bekend. Wel is bekend dat ingevolge die overeenkomst Engeland een concessie aan Abessynië zou afdwingen, waarbij het de beschikking zou krijgen over het water van het Tanameer, en het mogelijk zou zijn om in de maanden JanuariApril in den Soedan een oppervlak van 420.000 H. A. in cultuur te brengen. Italië zou dan een spoorwegcon cessie krijgen die van Erythrea aan de Roode Zee over de hoofdplaats van Abessynië, Asdis Abeba naar Italiaansch Somaliland zou loopen, m.a. w. de beschikking krijgen over twee strategische spoorlijnen waarlangs het concentrisch naar Abessynië's hoofdstad van af haar beide koloniën aan de kust, zou kunnen oprukken. Voordeelen voor Abessynië zelf heeft deze lijn niet, daar het land voor de afvoer van zijn producten genoeg heeft aan de spoorlijn naar Djibouti. Evenmin voelt Abessynië iets voor het Engelsche irrigatieplan. Het Tanameer is het stamland der Abessyniërs en met de Abessynische eischen betreffende de irrigatie van de streken om het meer schijnt absoluut geen rekening te zijn gehouden. Frankrijk is overigens allerminst gesteld op een verdeeling van Abessynië tusschen Italië en Engeland, waardoor Fransch Somaliland in den rug ingesloten zou zijn. Abessynië heeft tegen het Engelsch—Italiaansch accoord dat te Rapello werd gesloten geprotesteerd bij den Volkenbond. Dat het zich rustig zal laten ver deden, is niet waarschijnlijk. De Abessynische weermacht bestaat uit een staand leger van 103.000 man, de reserves van 200.000 man en de landstorm van 2 millioen man. Bovendien zal de Negus de beschikking hebben over 1 millioen strijders afkomstig van de aan Abessynië schatplichtige stammen. De bewapening van dit leger bestaat uit 3 millioen repeteergeweren, bovendien een belangrijk aantal stukken veld- en berggeschut van Krupp en een groot aantal machinegeweren. De hulptroepen zijn gedeeltelijk met pijl en boog, gedeeltelijk met voorladers gewapend, die intusschen in den rug en op de étappelijn van de tegenpartij voor voldoende leven in de brouwerij zullen kunnen zorgen. Zonder kleer scheuren zal Italië er dus zéker niet afkomen als het zich in het Abessynische wespennest waagt Wil Italië intusschen ongestoord tegen Abessynië kunnen ageeren, dan moet het zich in den rug gedekt weten. Met hare Iatijnsche zusternatie botert het niet al te best. Lang voor Mussolini's bewind had ltalië's gallophobie zich reeds in zijn premier Crispi geïncarneerd. Ook Nitti was een Franzosenfresser. Mussolini schijnt het dan ook niet eens te zijn met de woorden van Crispi, die ondanks zijn gloeienden Franschenhaat, de Fransche republiek „Ie plus sympathique sourire de la civilisation moderne" noemde. Rome meende dat het als garant voor de Locarnoverdragen ten aanzien van Frankrijk een „droit du regard" had verkregen, het recht n.l. van kennisneming van alle politieke verdragen door Frankrijk met andere staten gesloten. De Franschen willen echter in hun politiek ten aanzien van Centraal-Europa en den Balkan geheel vrij blijven en zoo is er een verkoeling ontstaan tusschen de Iatijnsche zusternaties. Frankrijk probeert de Locarno verdragen overbodig te maken door recht- streeksche onderhandelingen met Duitschland aan te knoopen, zonder daarbij gebruik te maken van de „bonnes offices" van andere staten. Het onderhoud tusschen Briand en Stresemann te Thoirij is een uitvloeisel van dit streven naar toenadering van Duitschland en Frankrijk. Niet zonder bezorgdheid slaat Italië die toenadering gade. Het vreest dat een nauwere aansluiting van Duitschland en Oostenrijk daar wel eens het gevolg van zou kunnen zijn en Italië is er voorloopig niets op gesteld een gemeenschappelijke grens met Duitschland te krijgen. De pogingen tot norma-

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 71