869 fascisme voortgekomen uit de hoogere standen, anderzijds door het commu nisme dat uit de'onaanzienlijke kringen van proletariërs is voortgekomen en dat de directe aanleiding is geweest tot het ontstaan van het fascisme. Het communisme! Ook Indië heeft aan den lijve de greep van den bolshevistischen klauw gevoeld. Voor velen kwam dit onverwacht. Toch moest in onze kolonie vroeg of Iaat een communistische explosie plaats hebben. Het was slechts een kwestie van tijd. In de 5e aflevering van dit Tijd schrift werd hier reeds de aandacht op gevestigd. „Vastberaden gaat Moscou op zijn doel af" heet het op p. 284 van dezen Jaargang, „en dat is verwekken van revolutie in alle Koloniën, ook in Ne- „derlandsch-Indië. Voorloopig gebeurt dat in het geniep, maar als de tijd „er rijp voor is zal die communistische actie in het openbaar handelen". „Nederland is evenals iedere koloniale mogendheid de vijand van Soviet- „Rusland, dat zich nooit zal ontzien in het belang van de wereldrevolutie „tot openlijk of bedekt optreden tegen Nederlandsch-Indië over te gaan in „vollen tijd van vrede. Het gevaar van die actie schuilt juist in het feit dat „het groote publiek zich moeilijk in die bolshevistische mentaliteit kan in denken en pas door een plotselinge explosie daarop wordt opmerkzaam ge- „maakt". De Komintern, het excecutieve bureau van de Ille Communistische Interna tionale heeft haar werk keurig gedaan. Van uit Moscou werd via Ourya PekingCanton met Singapore als tusschenschakel Nederlandsch-Indië bewerkt. De gewone grondregels van het militaire spionnagewezen in Europa en der politieke inlichtingendiensten, werden met vaardigheid in practijk ge bracht en de hand der communistische intelligentia, speculeerende op het door godsdienstig fanatisme aangewakkerde nationalisme, is duidelijk te on derkennen in de communistische relletjes. In het afgeloopen jaar schijnt Moscou geweldige bedragen beschikbaar te hebben gesteld voor bolshevistische propaganda. Om welke bedragen het hier ging, moge blijken uit de volgende cijfers uit Engelsche bronnen, etc. In 1924 kreeg de Britsche communistische partij een subsidie van 200.000, het Engelsche stakingsfonds een bedrag van 84.000, het Engelsche com munistische persfonds een bedrag van £60.000. Overigens werd bij de „Bank of England" ten behoeve van de communistische actie in 1924 alleen voor Engeland reeds een cridiet van 24 millioen gulden geopend. In Centraal en Oost - Azië werd de Soviet-Republiek in staat gesteld een in tensieve propaganda te voeren, doordat het de hand wist te leggen op de schat ten van den Emir van Boehara. Een totaal bedrag aan goud en zilver van 35 millioen kwam daardoor in bolshevistische handen. Een andere groote bron van inkomsten is de handel in opium in Centraal- Azië en Turkestan. Met die gelden voert Rusland een krachtige propaganda onder de rassen en stammen van Azië. „Zonder revolutioneering van Azië is geen wereldrevolutie mogelijk" was het wachtwoord op het 3e Congres van de Bolshevistische Internationale. Rusland mobiliseert het ontwakende nationa lisme der Aziatische volkeren tegen het imperialistische Engeland, zijn grootste vijand in Europa en Azië. In China houdt het den burgeroorlog gaande, wak kert het handig het Chineesche nationalisme en de vreemdelingenhaat aan, in het bijzonder tegen Engeland. Van uit Midden-Azië zal Rusland het Commu nistische offensief inzetten tegen het Britsch-Indische Keizerrijk. Maar dat offensief kan het nooit beginnen voor zijn contra-flank afdoende is veilig gesteld. Eerst moet daarom de strijd tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken in China zijn uitgestreden en in het voordeel van het Roode Can ton zijn beslecht. Dan pas kan het denken aan een actie tegen de Britsch-In dische Noord-Westgrens. M. Oodden. Imported Revolution. Th: Fortnightly Review 1926 p. 676.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 73