873 Afghanistan grenst aan de North Western Frontier Province vana Britsch-Indi Over het geweldige grens-gebergte zijn de Khaiber-pas en de Pavindah-weg door het Gomuldal, de voornaamste opmarschwegen. Over den Khaiberpas trok in de grijze oudheid Hyphaestion met een deel van het leger van Alex ander den Groote, die zelf met de hoofdmacht door het Kunardal trok. Mahmud van Gaseri (1000—1030), de Mongolen onder Timoer Khan (1389—99) Kmmg Babu (1483-1530) en Nadir Sjah in 1783, zij allen trokken lan°-s deze twee opmarschwegen Britsch-indië binnen. Ook de Duitschers hebben tijdens den wereldoorlog pogingen gedaan om een étappe-lijn te organiseeren door Perzié en Afghanistan naar de Britsch-Indische grens en zonden een expeditie onder den overste Niedermayer naar Kabul. Tot een offensief is het echter nooit gekomen. De Engelsche pogingen om van Afghanistan een bufferstaat te maken tegen het voortdringende bolshevisme schenen eenigen tijd geleden veel kans van slagen te zullen hebben. Het uitroepen in November 1925 van een Soviet- Republiek in Afghaansch Turkestan had een belangrijke verkoeling tenoevoPe in de Russisch-Afghaansche verhoudingen. Bovendien ontstond in de maanden December 1925 en Januari 1926 een grensconflict, doordat Rusland zich een bruggenhoofd poogde te verschaffen op den Zuidelijken oever van den Oxus, de grensrivier tusschen Russisch- Turkestan en Afghanistan. Het grensconflict werd bijgelegd. Rusland behield zijn bruggehoofd dat zeer gunstig lag voor een opmarsch door het Kunardal naar de North-Western Frontier Province en in Juli sloot Afghanistan met Rusland een verbond van bijstand, neutraliteit en vriendschap op denzelf den grondslag als Afghanistan en Perzië reeds met Turkije hadden gesloten. Weer was Rusland een stap nader gekomen tot zijn doel, de vormino- van een Centraal-Aziatisch blok. Evenals de Islam bij de verovering van een (ïroot deel van de wereld, heeft het communisme zich weten aan te passen aan het nationalisme der Aziatische volken. In China heeft het in het Zuiden vasten voet gekregen. De Kuo Min Tang legers drongen zegevierend in het Yang tse dal door. Wu Pei Fu en Sun Chuan Fong werden verslagen en alleen Chang Too Lin de „jachthond der vreemdelingen" is nog ongeschokt heer en meesterln het Noorden. Het gaat er naar uitzien alsof Rusland zijn doel in Azië, de beveilio-ino- van den Oost-flank van het Centraal-Aziatische blok, binnen afzienbaren tijd zal bereiken. Met Chang Too Lin die over het best uitgeruste arsenaal in China beschikt, zal het echter nog een harden dobber hebben. Zullen de gevolgen van het buitenlandsche beleid der N. E. P. zich ook in Indië doen gevoelen? Ook de communistische revolutie in Nederlandsch-Indië kan door de Komintern onder de rubriek mislukte revoluties worden geboekt' zooals het oude communistische regime er zoo velen op touw heeft trezet en zien mislukken. De groote massa op Java liet zich niet meesleepen. Het welvaartspeil van Java's bevolking bleek zoo hoog te staan dat de communis tische revolutie er in verdronk. Die revolutie was lang voordat de oppositie over die horde van de communistische partij haar gang naar Canossa moest ondernemen, voorbereid. Wat zal de toekomst brengen? Is er reeds vol doende geld voor uitgetrokken dat een nieuwe uitbarsting mogelijk is in Indië. Of zal Moscou de koorden van haar beurs toehalen en ook de guerilla in onze Kolonie staken om al haar krachten voor den „Grooten Oorlog" in Centraal- Azië te concentreeren De toekomst zal het moeten leeren F. d. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 77