I. Volkomen juist. Doch voor een leger dat zoowel in materieel als moreel opzicht sterker zou zijn geweest, zou de kringsgewijze opstelling van den tegenstander volstrekt nog niet de beslissing hebben gebracht. Te Sedan zegevierde echter de materieele en moreele overmacht en was de insluiting hiervan het gevolg. Nog voor de beslissing decreteerde van Moltke met absolute zekerheid de capitulatie. A. Vandaar ook zijne uitlating op 30 Augustus tegen den chef van den staf van III leger v. Blumenthal: „Nu hebben wij ze in den muizenval". I. Echter zullen als regel de genoemde factoren niet alle voor de eene partij zooveel gunstiger zijn dan voor de andere, doch juist daarom is het een vereischte te voren al vast te stellen in hoeverre men, wat bepaalde factoren betreft, ten opzichte van den vijand al dan niet in het voordeel is. A. Komen we zoo voortredeneerende eigenlijk niet op het gebied van de strategie? I. Inderdaad de machtsverhoudingen, het operatieterrein, grootte en samenstelling der strijdkrachten behooren zeer zeker tot het gebied der strategie, doch dat neemt niet weg, dat de door mij genoemde factoren bij de tactiek evenmin kunnen worden uitgeschakeld. We hebben alleen na te gaan in hoeverre zij van invloed zijn op het gevecht. A. Ge neemt dus aan, dat bij den aanvang van het gevecht over gegevens wordt beschikt, welke in staat stellen voor zoover het aanvoering en sterkte der legers betreft de kans op den uitslag te bepalen. I. Ik zou het gaarne aldus formuleeren: Naarmate voor den aanvang van het gevecht juistere gegevens betreffende den vijand bekend zijn, wordt bij het samenstellen van het gevechtsplan van een zuiverder grondslag uitgegaan. Door deze gegevens is het toch mogelijk met bepaalde factoren, welke hun invloed op het gevecht zullen doen gelden, rekening te houden. Ge ziet dat hier al iets positiefs voor den dag treedt! Veronder stel bijv: Eigen aanvoering superieur aan die van den vijand; getalsterkte grooter, moreel hooger, wapenwerking machtiger! Zouden deze gegevens niet van buitengewone waarde zijn voor het gevechtsplan? 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 20