Overigens verwijs ik U naar het artikel in het I. M. T. 1922 No. 11: „Onderstellingen voor oefeningen". A. Nog een vraag. Gij spreekt over het gevechtsplan. Nu kent de strategie het operatieplan, in de tactiek spreekt men van gevechtsbevelen, doch het woord gevechtsplan is mij uit onze voorschriften niet bekend. I. Het ivoord „gevechtsplan" mag dan niet in onze voor schriften voorkomen, het begrip vindt ge zeer duidelijk in het A. T. V. aangegeven, waarvoor ik U verwijs naar punt 6 (2). De gevechtsbevelen zijn dus als regel een gevolg van het gevechtsplan. A. Gaarne zou ik dan nog vernemen op welke wijze nadere gegevens, welke van invloed zijn op het vaststellen van het gevechtsplan volgens U worden verkregen. I. Deze vraag is eerder gesteld, dan beantwoord en om volledig te zijn zou een aflevering v/h I. M. T. niet voldoende zijn voor een uiteenzetting. Vóór de beantwoording moet ik echter met nadruk hier op wijzen, dat het vaststellen van het gevechtsplan wordt beheerscht door de opdracht en de gegevens, hoewel belangrijk, toch van secundaire invloed zijn. Nu ge de vraag hebt gesteld zal ik deze echter kort beantwoorden. Behalve dat de kennis op het gebied van organisatie en admi nistratie betreffende het vijandelijke leger de gegevens verschaft, zoo zijn ook de politiek, strategie en tactiek bronnen van waarde, waardoor het U tevens duidelijk zal zijn welk een omvangrijk ge bied Uw vraag omvat. Het verband tusschen strategie en tactiek bestaat hierin, dat de tactiek als het ware uit de strategie voortspruit, gene voltooit wat door deze is voorbereid. Strategie is het hoofd, de tactiek de arm, zij vormen een onaf scheidelijk geheel. Een goed operatieplan leidt tot niets, wanneer het tactisch niet juist wordt uitgevoerd. Omgekeerd hebben tactische overwinningen bij een slecht stra tegisch plan geen beslissenden invloed. De schakel tusschen de strategie en politiek kan het best worden aangeduid door de uitspraak van Clausewitz: „Der Krieg ist eine blosze Fortsetzung der Politiek nrit „andere Mitteln". Zie hier de doorloopende keten Politiek Strategie Tactiek. Door dit onderlinge verband, dat bestaat en niet kan worden verbroken, zijn de gegevens, welke de politiek en strategie ver schaffen veelal van waarde voor de tactiek. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 22