Een korte toelichting ter verduidelijking. De politiek wordt in den oorlog door de Regeering gevoerd, welke zich hierbij een doel heeft gesteld. Het uiterste is den vijand geheel weerloos te maken. De krachtsinspanning moet in overeenstemming zijn met den te verwachten weerstand. Deze zal sterker worden naarmate het oorlogsdoel den vijand meer bedreigt. Het doel, dat de politiek nastreeft, kan daarom een maatstaf zijn van de krachtsinspanning, welke de tegenpartij zal ontwikkelen, terwijl de volkshartstochten als haat en vijandschap den wil tot het bieden van weerstand zullen versterken. In het algemeen wanneer de oorlog is verklaard om redenen, die de algeheele instemming bij het volk vinden, zal dit zich grooter offers getroosten om het oorlogsdoel te bereiken; het leger gerug steund door de sympathie der natie, zal dan tot de grootste inspanning worden opgewekt. (Strategie Vogel Lambooy). De graad van weerstand is dus afhankelijk van het staatkundige en militaire doel en van de sympathie, welke het volk den oorlog toedraagt, en komt ook tot uiting bij de tactische oorlogshan delingen. Thans de strategie. De tactische toestand ontwikkelt zich uit den strategische, zoodat uit de wijze waarop een leger is verzameld, in marsch gezet en het gevechtsveld bereikt waardevolle gegevens voor het gebruik der strijdkrachten in het gevecht kunnen worden afgeleid. In hoeverre de tactiek zelve gegevens verschaft, zal later nog ter sprake komen. A. In het algemeen gesproken zouden we dus kunnen zeggen, dat behalve het staatkundige- en militaire doel van den oorlog de aanvoering en de sterkte van een leger zoowel moreel als materieel, van invloed zijn op de krachtsontwikkeling. Verder dat door de wijze van concentratie en opmarsch een toestand wordt geschapen, welke van verreikende invloed is op de latere operatiën en gevechten. Een bevelhebber kan dus met deze factoren voor den aanvang van het gevecht rekening houden. I. Deze factoren kunnen den bevelhebber gegevens verschaffen, welke van zeer groote waarde zijn voor de volvoering van zijn opdracht. Maar al dadelijk moet ik er hier nadrukkelijk op wijzen, dat de gegevens van zeer verschillenden aard en veranderlijk kunnen zijn. Bijvoorbeeld! Bij het uitbreken van een oorlog kan als positief bekend zijn dat een divisie van het gemobiliseerde eigen leger quantitatief sterker is dan dat van den tegenstander. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 23