daar men de schaduwen van voorwerpen welke een zekere hoogte bezitten, niet kunstmatig kan vervormen of wegwer ken, gezien den steeds varieerenden invalshoek van het licht, en de daardoor veranderende schaduwformatie. De eenvoudigste en meest doeltreffende wijze van controle op de maskeeringswerkzaamheden wordt verkregen door bezichtiging van een redelijken afstand uit het voorterrein en uit de lucht In den oorlog gebruikte de Duitsche legerleiding voor dit doel spe ciale „Tarn-Offiziere", die tevens de troepencommandanten met advies bijstonden. In de tot het uiterste opgevoerde stelling-oorlog is men er zelfs toe gekomen geen stelling in te nemen, alvorens het beeld van het nog ongerepte terrein fotografisch was vast gelegd. De Commandant van een nieuw-ingerichte batterij-stelling kreeg -zoo spoedig mogelijk een luchtfoto van de stelling en haar omgeving, teneinde eventueele fouten oogenblikkelijk te doen ver beteren. Camouflage kan op tal van wijzen worden toegepast: lo. Zoo mogelijk zal men bij kans op waarneming door den vijand de verschillende actie's zooals troepenbewegingen, pionierwerkzaamheden, bezetten van stellingen, aan- en afvoer steeds doen geschieden bij duisternis, regen, nevel en laaghangende wolken. In den stelling-oorlog werden bijna alle troepenverplaat singen verricht door nachtmarschen; de eenige gelegenheid om deze vast te stellen werd verkregen door een z. g. schemer-verken- ning in de vroege ochtenduren of bij het vallen van den avond. 2o. Rookmaskers zijn in het bijzonder geschikt om groote objecten aan s vijands waarneming te onttrekken. Oorspronkelijk alleen bij de Marine toegepast, werd later ook in den landoorlog een ruim gebruik gemaakt van chemische stoffen, die een kunst- matigen nevel te voorschijn riepen, waarachter of waaronder men de eigen actie's, troepenconcentraties, e. d. verborgen hield. Waar mogelijk, werden deze nevelschermen aangepast aan reeds be staande mistbanken en aan de natuurlijke nevels, zooals die vaak (vooral s ochtends vroeg) te vinden zijn in rivierdalen, boven moei assen, enz. Interessant is het, op te merken, hoe reeds een beti ekkelijk kleine rookbron b. v. een vuurtje, zooals vaak in onze kampongs gestookt wordt, alang-alang-branden, e. d. de waarneming, vooral die in verticale richting, zeer bemoeilijkt, zooal met onmogelijk maakt. Een ander middel was het „innevelen" van 's vijands waarne- mingsoiganen en troepen, hetzij door rookschieten met projec tielen, hetzij door rookblazen onder druk uit cylinders of andere ïeseivoiis. Evenals het gebruik van giftige gassen is de toepassing van ïookmaskers zeer afhankelijk van gunstige atmosferische om standigheden. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 30