Tjiandjoer), de grootste afstand 1000 Km. (Banjoewangi- Anjer). De resultaten waren over het algemeen zeer goed; naar mate de te overbruggen afstanden grooter werden, werd de ver binding beter. Toen echter getracht werd een doorloopende ver binding gedurende tweemaal 24 uur tusschen Anjer en Sitoebondo te onderhouden, bleek het, dat de verbinding van 12 uur 's nachts tot 7 uur 's morgens onmogelijk was. Kort daarop in November 1926 werden twee korte-golf-stations naar Bantam, het gebied van de communistische onlusten, gestuurd. De te overbruggen afstanden bedroegen hier 45 Km. (Laboean- Serang) en 40 Km. (Menes-Serang). De verbinding was over dag zeer goed, doch ook nu vielen de teekens van de seinende stations gedurende den nacht geheel weg. Meermalen kwam de verbinding pas tegen 9 uur 's morgens weer tot stand. Aan gezien de verschijnselen zich steeds op dezelfde wijze voordeden, was hier dus sprake van eigenaardige atmosferische invloeden. Vermoed werd, dat het wegvallen van de teekens een gevolg kon zijn van de gebruikte golflengte en daarom werd besloten de korte- golf-zenders zoodanig in te richten, dat op meerdere golflengten kon worden gewerkt. Dit is inderdaad gelukt en in de maanden Augustus tot en met October j. 1. werden proeven genomen met een tiental golflengten varieerende tusschen 18 en 55 meter. Evenals in 1926 ging een station sprongsgewijze naar het Oosten, terwijl een tweede station te Tjimahi bleef. De kortste afstand, die werd overbrugd bedroeg 28 Km. hemelsbreed (Tjimahi-Tandjoengsari)Het bleek, dat op dezen afstand de kortste golven onvoldoende doorkwamen, terwijl de golflengten van 35 tot 55 meter betere resultaten gaven. Hoe grooter de afstand tot Tjimahi werd, hoe beter ook de ontvangst op de kortste golven (18 tot 35 meter) werd. Ook nu weer kwamen op den grootsten afstand (Banjoewangi-Tjimahi) de gol ven van 18 tot 26 meter gedurende een groot gedeelte van het etmaal ('s nachts en 's morgens) niet door. Ook bij de golflengten boven 30 meter deed zich op de afstanden van 200 tot 760 Km. het verschijnsel voor, dat gedurende een bepaald (meestal kort) gedeelte van het etmaal (voor elke golf lengte en eiken afstand weer verschillend) de geluidsterkte van de ontvangen signalen zeer sterk verminderde, zelfs nul werd. Tenslotte zijn ook nog proefnemingen gehouden met zenders van geringe energie op afstanden van 500 meter tot 2 a 3 Km., zij het dan op beperkte schaal. Hiermede zijn aardige resultaten bereikt o. a. kruisspreken. Naar aanleiding van de bovenvermelde resultaten kunnen thans de volgende vragen worden gesteld. 1. Zijn de korte golven voor militaire doeleinden alhier absoluut bruikbaar gebleken? 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 33