3. De getalsterkte van het personeel van een bepaald radiosta tion is onafhankelijk van den afstand, die ermede wordt over brugd. 4. Radiotelegrafie of -telefonie is het aangewezen verbindings middel van vliegtuigen uit naar den grond. Nadeelen zijn: 1. Het afluistergevaar; hierdoor zal men genoodzaakt zijn, ge bruik te maken van code, hetgeen aanleiding geeft tot veel tijdverlies (i) en (2). 2. De kans op onderlinge storing van de militaire stations, op storing door den vijand en op atmosferische storingen. 3. Het gevaar, dat de vijand door peiling de standplaatsen en de verplaatsingen van de zendstations bepaalt, waardoor de groe peering en de bewegingen van de daarmede uitgeruste onder deden vastgesteld kan worden. 4. De voor de radioverbindingen benoodigde toestellen zijn inge wikkeld en vereischen een vakkundige behandeling. Aan het bedieningspersoneel zullen hooge eischen moeten worden gesteld, zoodat een bevredigende oplossing van de personeels voorziening (vooral in Indië) zeer moeilijk zal'zijn. De radioverbindingen bij het Nederiandsch-Indische leger. Het verbindingsvoorschrift voor het N. I. leger is nog steeds niet verschenen en dus kan omtrent het gebruik van de verbindingsmid delen niets met zekerheid worden beweerd. Aannemende echter, dat men de radio alhier ver doorvoert (3), zal men de tot stand te brengen radioverbindingen in hoofdzaak kunnen verdeelen in drie groepen. 1. De verbindingen in het Divisieverband bijv.; tusschen den Div. Cdt. en de Reg. Cdtn; tusschen den Div. Cdt. en den Artl. Cdt; tusschen den Div. Cdt. en een vliegveld; tusschen den Artl. Cdt. en de Afd. Cdtn; tusschen onderdeelen van de Infanterie en de haar steunende Artillerie; tusschen vliegtuigen en L. W. S.; enz. 35 Punt 50 van het Nederlandsche „Voorschrift Verbindingsdienst voor de Landmacht" V. Vbd. D. '24) luidt: „Geen mededeeling, waaruit de tegenpartij eenig nut kan trekken, mag onvercijferd door een radioverbinding worden overgebracht." (2) Het vercijferen en weer ontcijferen van een bericht van 20 woorden duurt ongeveer 20 minuten het overbrengen ervan per radio 10 minuten. (3) De bespreking van het al of niet wenschelijke hiervan valt buiten de strekking van dit artikel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 35