over een afstand van 200 Km. kan de correspondentie tot op afstanden van 2000 Km. en meer afgeluisterd worden. 3. Door de zeer groote werkingssfeer van de korte-golf-zenders bestaat de kans, dat ook zeer ver verwijderde (buitenlandsche) stations het militaire korte-golf-verkeer op Java storen (i). Omgekeerd zullen de korte-golf-stations van het N. I. leger andere stations kunnen storen, waardoor bij oefeningen in vredestijd conflicten kunnen ontstaan met den P. T. T.-dienst of met vreemde mogendheden. 4. Bij de korte golven doen zich veel eigenaardigheden voor. zooals: de onmogelijkheid om in een bepaald gebied te ont vangen (doode zones), het plotseling veel minder sterk worden van de geluidsterkte (fading), het geheel wegvallen van de ge seinde teekens gedurende een bepaald gedeelte van het etmaal. De groote selectiviteit is hierboven als een voordeel vermeld. Zal men echter uit practische overwegingen wel een intensief gebruik mogen maken van deze groote selectiviteit, in dien zin, dat men bijv. in de golfband van 30 tot 35 meter 10 stations laat werken met een onderling golflengte-verschil van minstens /2 meter. Dat dit gevaarlijk is moge blijken uit het navolgende voorbeeld (2). Vier stations A, B, C en D bevinden zich binnen eikaars wer kingssfeer. A en B onderhouden een verbinding op een golflengte van 30 meter, C en D op een golflengte van 30^ meter. Na een korte rustperiode begint A met het overseinen van een telegram naar B; nadat een klein gedeelte van het telegram is overgeseind, geraakt het ontvangtoestel van B in het ongereede; de fout is echter na enkele minuten herstel en B luister weer naar A uit, zoekt even met den ontvangcondensator en hoort op een afstemming, die vrij wel gelijk is aan die, waarop zoojuist A werd gehoord, een station. B neemt het geseinde op, om aan het einde ervan tot de ontdekking te komen, dat een telegram afkomstig van C is opgenomen. C is n. 1. ondertusschen begonnen met het overseinen van een tele gram naar D, terwijl A tijdens de storing van B het telegram geheel heeft afgeseind. Een dergelijke vergissing is daarom zeer wel mogelijk, omdat: 1indien de stand van de ontvangspoelen geen verandering heeft ondergaan, het verschil in de respectievelijke standen van den ontvangcondensator bij 30 en 30y2 meter golflengte slechts. 1 a 2 graden bedraagt; 38 Het aantal korte-golf-stations is in de laatste jaren enorm toegenomen en neemt nog steeds toe. Indien een internationale regeling wordt getroffen voor het gebruik van de korte golven, zal men zich zeer nauwgezet aan deze regeling dienen te houden (althans in vredestijd). (2) Bij deze beschouwing is slechts rekening gehouden met de constructie van de korte-golf-toestellen, zooals deze thans bij de Radioafdeeling aanwezig zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 38