2. het zeer goed mogelijk is, dat door een wijziging in den stand van de ontvangspoelen, veroorzaakt door het zoeken en her stellen van de storing, het station C bij denzelfden conden satorstand wordt gehoord, waarbij eerst A werd ontvangen; 3. bij zuiver ongedempte golven men een station niet aan het geluid kan herkennen. Wanneer er nu bovendien niet de zekerheid bestaat, dat de golflengte, waarop een bepaald station seint, gedurende het seinen absoluut constant blijft, is de kans op verwarring nog grooter. Nu is juist het constant houden van de golflengte bij de korte golven een moeilijk op te lossen kwestie. Conrmercieele stations, die werken op één golflengte, maken hiertoe gebruik van kwarts kristallen. Houdt men echter vast aan den eisch, dat voor militaire doeleinden de golflengte continued moet kunnen worden veranderd, dan is toepassing van dergelijke kristallen niet wel mogelijk. Wil men dus gebruik maken van de groote selectiviteit van de korte golven, dan zullen de te gebruiken toestellen aan zeer hooge eischen moeten voldoen, anders zal men uit een oogpunt van zeker heid voor elk station moeten rekenen op het gebruik van een golf- band van minstens eenige meters. Thans zullen de korte golven nader worden beschouwd in ver band met de te verwachten militaire radioverbindingen in Ned.- Indië. Ad Groep I. Bij het vermelden van de resultaten, bereikt met de korte golven, is steeds de nadruk gelegd op den kortsten afstand, die werd overbrugd. Het blijkt, dat de voornaamste proefnemingen hebben plaats gehad op afstanden boven 28 Km. De proeven op zeer korte afstanden met zenders van geringe energie hebben op een te beperkte schaal plaats gehad om uit de resultaten ervan vast staande conclusies te mogen trekken. Het is dan ook beslist nood zakelijk, dat ook op alle afstanden binnen 28 Km. uitgebreide proefnemingen worden gedaan, niet alleen gedurende enkele maanden, maar liefst gedurende een geheel jaar, teneinde volkomen zekerheid te verkrijgen, omtrent de gedragingen van de korte gol ven op deze afstanden, te meer waar reeds gebleken is, dat de golflengten van 18 tot 26 meter op een afstand van 28 Km. niet vol daan hebben, bij gebruik van de korte golfzenders, die thans bij de Radioafdeeling aanwezig zijn. Deze zenders zijn elk voorzien van 4 Telefunken zendlampen type R.S.55, terwijl bij het Tele- funken 5 U. P. J. 1 station werkende op golflengten van 300 tot 800 meter, met een gegarandeerde werkingssfeer voor telegrafie van 70 Km., slechts van één R.S.55 lamp wordt gebruik ge maakt. Wil men echter tot een juiste vergelijking komen tusschen de korte en de lange golven, dan zal men voor het overbruggen van 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 39