afstanden binnen 50 Km. gebruik moeten maken van korte- golf-zenders van gelijke energie als bijv. die van het Telefunken 5 U. P. J. 1 station (i). Afgescheiden van de resultaten, die met deze proeven zullen worden bereikt, zal bij het gebruik van de korte golven op de korte afstanden, de groote indirecte werkingssfeer steeds als een nadeel zijn aan te merken. Ad Groep II. Op afstanden boven 50 Km. zijn de korte golven boven 30 meter voor militaire doeleinden goed bruikbaar gebleken (i); naar mate de te overbruggen afstanden grooter werden, werd ook de ver binding op de kortste golven, die beproefd zijn, beter. Een groot voordeel is, dat de korte-golf-toestellen ondanks den grooten te overbruggen afstand toch klein en licht kunnen zijn. Echter blijft ook hier de zeer groote indirecte werkingssfeer een nadeel met het oog op de geheimhouding van de radioberichten. Bij het overbruggen van 1000 KM. zal de maximum werkingssfeer toch nog minstens het 4 a 5-voudige bedragen. Ad Groep III. Hiervoor zijn de korte golven bij uitstek geschikt, omdat hierbij van het bijzondere kenmerk van deze golven, om met een kleine energie zeer groote afstanden te kunnen overbruggen, een intensief gebruik wordt gemaakt. Toch dient men ook bij deze verbindingen terdege rekening te houden met alle bezwaren, die hierboven naar voren zijn gebracht. Neemt men bijv. aan, dat een 20-tal posten worden voorzien van radiotoestellen, dan zal weer door het groote aantal stations kans bestaan op onderlinge storing en ook op storing van P. T. T. stations en buitenlandsche stations. Het gebruik van de golflengten dient dus zeer nauwkeurig vastgesteld te worden. Gebruikt men zendtoestellen, waarvan de golflengte binnen zekere grenzen, bijv. 20 tot 30 meter, continueel veranderd kan worden, dan zal men genoodzaakt zijn elk station te voorzien van een zeer nauwkeurige precisie golfineter (die ook zeer duur is) en dan zal de golflengte van het zendtoestel steeds voor den aanvang van den dienst nauwkeurig gecontroleerd moeten worden. Er be staat echter groote kans, dat de golflengte verandert gedurende het werken van het station. Het lijkt schrijver dezes dan ook zeer gewenscht, dat de zendtoestellen zoodanig worden geconstrueerd, dat afstemming op slechts enkele vaste golflengten (voor elk 40 Zie de bijgevoegde tabel. (2) De voornaamste proefnemingen, zoowel in 1926 als in 1927 hebben plaats gehad in de maanden Augustus t/m October. De aanname, dat de korte golven zich in de overige maanden van het jaar op dezelfde wijze zullen gedragen, berust dus hoofdzakelijk op vermoedens. Het is echter in de radio techniek gevaarlijk op grond van vermoedens (al liggen deze nog zoo voor de hand) iets met zekerheid te beweren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 40