station weer verschillend) mogelijk is. Door middel van kwarts- controle, zullen de golflengten, waarop gewerkt wordt zeer con stant blijven en zal de kans op storing sterk verminderd worden. Conclusie. Uit bovenstaande beschouwingen kan thans het navolgende worden geconcludeerd: De korte golven zijn uitermate geschikt voor het overbruggen van zeer groote afstanden; wanneer de afstanden kleiner worden (binnen 1000 Km.) kunnen zich bij het verbinding zoeken moeilijk heden voordoen (doode zones, zeer sterke vermindering van de geluidsterkte gedurende een bepaald gedeelte van het etmaal) en voldoen de golflengten minder, naarmate ze korter worden (beneden 30 meter). Bij het overbruggen van kleine afstanden doet het bezwaar van de zeer groote indirecte werkingssfeer zich sterk gelden. Omtrent de bruikbaarheid van de korte golven voor militaire doeleinden op de zeer korte afstanden is nog te weinig met zekerheid bekend (i). De lange golven. Tot voor korten tijd werden voor het militaire radioverkeer bij de Radioafdeeling van het Bataljon Genietroepen in hoofdzaak gebruikt golflengten van 300 tot 900 meter. Werkende op deze golflengten werd echter zeer veel storing ondervonden van den grooten boogzender van Malabarradio. Door het z. g. „geblaas" van den boog werkt deze zender storend op tal van golflengten o. a. ook op die hierboven vermeld. Deze storing is het hevigst in de onmiddellijke nabijheid van het zendstation, dus op de Ban- doengsche hoogvlakte. Tengevolge van deze hevige storing kwam bij oefeningen van de Radioafdeeling herhaaldelijk slechts een zeer gebrekkige verbinding tot stand. Op dagen, dat de boog tijdelijk (gedurende de morgenuren) werd stopgezet, was de vêrbinding echter steeds zeer goed. Behalve de Malabarboog werkten ook nog storend (echter in veel geringere mate) de gedempte zenders van de Marine en van scheepsstations. In het afgeloopen jaar is echter de toestand aanmerkelijk gunstiger geworden. Door het in bedrijf stellen van de korte-golf- zenders op Malabarradio wordt het grootste gedeelte van de cor respondentie afgewikkeld per korte golf. Van den boogzender wordt thans reeds veel minder gebruik gemaakt en het ligt zelfs 41 In Frankrijk zijn en worden uitgebreide proeven genomen met korte golvenvan de bereikte resultaten is niets bekend, omdat daaromtrent de strikste geheimhouding wordt bewaard. Het ligt in de bedoeling de golflengten van 25 tot 2400 meter voor het militaire radioverkeer te benutten. Echter zullen ook zeer korte golven van bijv. 3 meter worden gebruikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 41