in de bedoeling den boog geheel buiten bedrijf te stellen. Ook gedempte zenders (als die te Manggarai en te Soerabaia) zullen in de toekomst verdwijnen, omdat zij verouderd zijn; zij zullen alsdan alleen nog maar worden gebruikt aan boord van schepen als noodinstallaties. Bij de Luchtvaartafdeeling zijn beproefd draagbare stations ten behoeve van de Artillerie; de gebruikte golven zijn 300 tot 800 meter. De tot dusver genomen proeven zijn goed geslaagd. Ook bij de L. A. zelf zijn de golflengten van 300 tot 1200 meter voor de verbinding van vliegtuigen met den grond zeer goed bruikbaar gebleken, vooral in het afgeloopen jaar door het veelvuldig zwijgen van den Malabarboog. Aan het gebruik van de lange golven zijn uit een militair oogpunt de volgende voordeelen verbonden: 1. Door de antennehoogte te vergrooten of te verkleinen kan men van éénzelfde station de werkingssfeer vergrooten of verkleinen 2. De bediening van de toestellen is niet zoo moeilijk als die van korte-golf-toestellen 3. Door de beperkte werkingssfeer is de kans op geheimhouding grooter dan bij gebruik van de korte golven. Nadeelen zijn: 1. Op de golflengten boven 100 meter kunnen zeer zware lucht- storingen optreden, vooral hier in Indië; om den invloed van deze fuchtstoringen tegen te gaan, zal men de ontvangtoestel len moeten voorzien van zeefkringen, waardoor de ontvangst ingewikkelder wordt; desondanks zal deze bij de korte-golf- ontvangers toch nog moeilijker blijven. 2. Door gedempte zenders en door stations als Malabarradio (boog) kan het radioverkeer op de lange golven zeer gestoord worden en dus kan men zich het geval indenken, dat de vijand gebruik zal maken van dergelijke stations, om het radioverkeer van de tegenpartij onmogelijk te maken. Dit gevaar is echter niet zoo groot; 0 immers door dergelijke storende stations wordt het eigen verkeer minstens even erg, zoo niet erger, gestoord. De kans op storing door den vijand is bovendien een algemeen nadeel van de radio. Ook op de korte golven is het optreden van speciale storende stations zeer wel mogelijk. De lange golven, beschouwd in verband met de militaire radio verbindingen in Ned.-Indië. 42 Zie de bijgevoegde tabel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 42