Ad Groep I. Voor het overbruggen van korte afstanden is de benoodigde energie gering en kunnen de toestellen zeer licht en klein zijn (1)- Door de werkingssfeer te beperken zooveel als mogelijk is, door van een bepaald station de antennehoogte te verlagen, kan men de geheimhouding bevorderen, en de kans op onderlinge storing van de stations verkleinen. Men gebruike voor de militaire radio verbindingen bij voorkeur radiostations, waarvan de grootste wer kingssfeer onder de ongunstigste omstandigheden gelijk of slechts weinig meer is, dan de maximum door de stations te overbruggen afstand. Ad Groep II. Indien de te overbruggen afstanden grooter worden, zullen lange- golf-stations van grooter vermogen, van grootere afmetingen en van grooter gewicht gebruikt moeten worden. Bovendien kan op Java de verbinding bemoeilijkt worden door de gesteldheid van het tusschenliggende terrein (gebergten) (2). Ad Groep III. Voor deze verbindingen zijn de lange golven niet bruikbaar, omdat daarvoor stations van te groot vermogen benoodigd zouden zijn. Conclusie. De lange golven leenen zich vooral goed voor het overbruggen van korte afstanden. Wanneer de te overbruggen afstanden grooter worden, worden de omstandigheden steeds ongunstiger. Terugkomende op de aanvankelijk gestelde vragen, zal het antwoord daarop volgens de meening van schrijver dezes moeten luiden: Vraag 1. De korte golven boven 30 zijn op Java op de afstan den boven 50 Km. voor militaire doeleinden goed bruikbaar gebleken. Omtrent de bruikbaarheid ervan op de kortste afstanden bestaat nog geen voldoende zekerheid. Vraag 2. De korte golven leenen zich voor het overbruggen van zeer groote afstanden veel meer dan de lange golven. Op de korte afstanden zijn aan het gebruik van de lange golven meerdere voor- deelen verbonden en treden de nadeelen van de korte golven sterker op den voorgrond. 43 Het Telefunken 5 U. P.J. 1. station (zie de tabel) kan worden gedragen door 4 tot 8 manschappen. (2) Tijdens de proefnemingen in 1926 kwam een uitstekende verbinding tot stand tusschen een station te Temanggoeng, vlak achter den hoogen G. Soem- bing en een station te Tjitjoeroeg, vlak achter den G.Gedeh, op een golf lengte van 26 meter. Een dergelijk resultaat zal met militaire Iange-golf- stations, als bijv. de Marconi YC 3 stations, wellicht nooit bereikt worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 43