6. HET TRACTORVRAAGSTUK BIJ DE ARTILLERIE. door F. W. In het artikel „Het tractorvraagstuk bij de artillerie" door den heer Timmermans, worden m. i. het verband tusschen en in zekere mate de tegenstelling in de eischen van taktiek en tech niek bij de motorizeering te weinig geaccentueerd. Zooals de schrijver op blz. 735 terecht doet uitkomen, is het doel dat bij de motorisatie der moderne legers voorzit verhooging der snelheid van zekere legeronderdeelen m. h. o. op grootere beweeglijkheid, hetgeen weer beteekent verhooging der gevechts- waarde van het geheel (andere bijkomstige voordeelen als minder last van gasaanvallen, geen moeilijke paardenvoorziening, vallen ons daarbij tevens in den schoot, terwijl weer nadeelen als mindere soepelheid t. o. v. diverse terreinen zich voordoen). Maar waar de motorisatie der artillerie werd besproken en hiertoe heeft de heer T. zich vrijwel uitsluitend bepaald die nen m. i. de volgende lijnen te worden gevolgd Het getrokken stuk kan in verband met zijn constructie en den toestand der wegen, langs welke men zijn snelheid wil op voeren, maximum eene bepaalde snelheid verdragen. Laten wij deze snelheid Vm noemen. Snelheden daarboven moeten voor het getrokken stuk als moordend worden aangemerkt. Artilleristen met ervaring betreffende motortractie, kunnen hier mogelijk een grens voor opgeven, een grens, die wellicht voor de eerste en tweede Divisie in verband met den verschillenden toestand van het we gennet verschillend zal zijn. Bedoelde Vm. zal zich langzaam wijzigen in vooruitgaanden zin (algeheele verbetering van het wegen net geschiedt in een vrij lange periode) en zal voor vervoer langs de groote wegen in W. Java bij gebruik van rubberbanden om de raderen der stukken misschien thans op b. v. 12 K. M. per uur gesteld kunnen worden. Boven deze Vm. vervalt men in „artillerie portée" en alleen daarbeneden is artillerie met tractie 2) toelaatbaar. Men dient zich dus eerst rekenschap te geven, welke snelheid men met de artil lerie wenscht te bereiken en vervalt dan in de keuze hierboven omschreven, waarbij dan de grens Vm. vaststaat. Overschrijdt 47 We gelooven niet dat de heer T. het aldus bedoeld heeft; in ieder ge val kunnen we het niet uit het vermelde op blz 735 opmaken. Red. 2) Onder tractie in dit artikel te verstaan „mechanische tractie".

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 47