men Vrn. niet, doch kiest men de maximum snelheid der artil lerie juist daaraan gelijk, dan zal bij geringe verslechtering van den wegtoestand of slijtage van het artillerie materieel de invloed van het transportsysteem kanon tractie zich spoedig op fnuikende wijze doen gevoelen. Blijft men ruim beneden Vm., dan is men veiliger en zal dus o. m. een tijdelijk minder goed wegdek geringer invloed hebben op het materieel. (Men stelle zich het onderhoud der wegen in tijd van oorlog met de uiterst beschei den organisatie der Genie niet eenvoudig voor). Welke keuze men ook uit de laatste twee snelheden doet, men zal er steeds op bedacht moeten zijn, dat behalve door andere eischen als soepel heid in verschillende terreinsoorten zoowel de constructie als de economische snelheid van het voorttrekkend mechanisme door de gekozen maximum toe te laten snelheid in belangrijke mate wordt bepaald. Eene grootere snelheid dan Vm moet dus voor het voorttrekkend mechanisme niet alleen oneconomisch zijn, maar is zelfs geheel overbodig. Ten slotte zal men bij een snelheidskeuze boven Vm onher roepelijk (althans in Ned.-Indië) in een gecombineerd systeem vervallen n.m.l. (tractie kanon) op auto's, voor snelheden boven Vm, en afladen dus tractie kanon op den weg en in het terrein voor snelheden beneden Vm. De eenheidsconstructie „artillerie tank", bruikbaar voor snelheden zoowel grooter als kleiner dan Vm, is behalve door hare zeer oneconomische eigenschappen, door gewicht en vooral door het Indische terrein waarschijnlijk voor het Indische leger van geen belang. De legerleiding dient dus vooraf de graad van mobielheid der artillerie in verband met toekomstige beweeglijkheid der andere legeronderdeelen (mogelijke opname van lichte troepen in onze organisatie), strategisch optreden, enz., vast te stellen. Eerst dan kunnen aan de hand der gekozen snelheid, systeem en aan het mechanisme te stellen eischen worden aangegeven. Naschrift. Men houde bij deze zaak de Indische omstandigheden vooral duidelijk voor oogen. Bij de ontwikkeling der motortractie in het Indische leger stond snelheid langs den weg niet in de eerste plaats en zeker niet uitsluitend op den voorgrond. Veeleer deed zich de behoefte gevoelen aan een practische voorziening voor het steeds moeilijker wordende remonteeringsvraagstuk. Deze overweging doet zich ook nu nog in de eerste plaats gelden, al zal men uiteraard tevens gaarne ten volle profiteeren van de mo gelijkheden der hedendaagsche mechanische tractie. Uiteraard wordt het tractievraagstuk primair beheerscht door de eischen der tactiek en zal de techniek zich daaraan zoo goed mogelijk behooren aan te passen. Voor onze omstandigheden eischt de tactiek in hoofdzaak, dat de artillerie tijdig gebracht 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 48