71 bewind nam was de nationalisatie van landgoederen en woningen. Heel veel meer heeft men niet kunnen doen, want al spoedig maakte de tegenaanval van Chang Fa Kuei gesteund door de zes Chineesche kanonneerbooten die hem trouw waren gebleven, een eind aan de communistische terreur. Was het een putsch of een revolutie Een telegram dat 26 Augustus in de Engelsch-Chineesche bladen verscheen, maakte er reeds melding van, dat tal- looze Russische communistische agenten China begonnen te overstroomen. De openlijke actie van Borodin was verdrongen door een krachtige illegale propaganda. Tegelijk met de putsch in Canton, wordt uit Hankou en Sjanghai een verhoogde communistische actie gemeld. De Zuidelijke Regeering schijnt de meening te zijn toegedaan, dat er tusschen die gebeurtenissen eenig ver band heeft bestaan en weigerde voortaan de erkenning en toelating van con sulaire vertegenwoordigers en commercieele agentschappen van de Sovjet- Republiek. Maar al moge de actie misschien grooter zijn opgezet, dan uit de Canton- putsch is gebleken, anders dan een putsch is het niet geweest. Het is de actie van een kleine groep geweest die ondergrondsch werk heeft verricht, zonder contact met de groote massa van het Volk te hebben onderhouden, dat zich afzijdig hield Een dergelijke putsch-makerij beteekent intusschen voor de be trokken organisatie bijna altijd spelen met vuur, zelfs in China Maar zoo langzamerhand schijnen de Zuidelijken toch wel in te zien dat het communistische Rusland overal op de wereld, iedere revolutionnaire actie tegen de maatschappelijke orde steunt. „Sie erklaren es offen dasz ihre „Zwecke nur erreicht werden können durch den gewaltsamen Umsturz aller „bisherigen Gesellschaftsordnung. Mogen die herrschenden Klassen vor einer „kommunistischen Revolution zittern. Die Proletariër haben nichts in ihr zu „verlieren als ihre Ketten. Sie haben eine Welt zu gewinnen. Proletariër aller „Landen vereinigt Euch Wanneer China niet te hardleersch is, zal het voortaan de diepere beteekenis van de slotwoorden van het Kommunistische Manifest van Marx en Engels op haar juiste waarde weten te schatten. Voor de communistische propaganda in Nederlandsch-Indië overschatte men de beteekenis van de anti-communistische actie der Zuidelijken intusschen niet. De opheffing van de Russische consulaten, in het bijzonder, dat van Canton zal die propaganda bemoeilijken. Maar terwijl vroeger die actie in China min of meer openlijk werkte, zal zij zich nu bepalen tot illegaal, ondergrondsch werk, dat veel moeilijker te bestrijden zal zijn. De toekomst zal dan ook moeten leeren. of de opheffing van die consulaten voor de bestrijding van de bolshevisti- sche actie ten aanzien van Nederlandsch-lndië wel zoo'n groot voordeel moet worden geacht. Dr. F. d. B. 11. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Mavors. October 1927. Het nummer staat in het teeken van de mitrail leurs. Kapitein Bellen levert eene korte beschouwing Direct vuur bij zware mitrailleurs"Schrijver bespreekt een in de Harskamp gehouden concurrentie- vuur, doch verzuimt een voldoend juiste omschrijving van het doel te geven. Schrijver wijst op de voordeden van indirect vuur, n.l.de schutter is door de dekking aan rechtstreeksche invloeden van het gevecht onttrokken, de in vloed van den vuurleider is grooter en dus mogen hoogere trefferpercentages worden verwacht. Het artikel is niet van groote waarde. In het maandover zicht lazen we met veel instemming over de laatste legermanoeuvres, o.m. „Geen wanklank werd vernomen. Als met een tooverslag was de goede wil en daarmee de krijgstucht teruggekeerd, op het gevechtsveld ging alles vlot en rustig zijn gang, in de kampementen en kantonnementen heerschten orde en regelmaat." Kapitein van de Waall vervolgt zijne beschouwingen over „Flan- keerend of Frontaal vuur". De lichte mitrailleurs passeeren nu de revue. Schrij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 71