72 ver concludeert, o i. zeer ten rechte, dat op afstanden van 300-600 M vau dat flankeeren niets terecht komt en dat het alsdan geen voordeelen heeft. Voorts zegt hij„Is de vijand genaderd tot 200 M, dan zal het gewenscht zijn, tot eene andere wijze van vuren over te gaan en wel tot schuin of flankeerend vuur (omdat de sector voor elk wapen anders te groot wordt) en na te hebben betoogd, dat ook bij den aanvaller frontaal vuur hoofdzaak zal zijn „Ik vermeen dus, dat de te groote nadruk, steeds gelegd op flan keerend en schuinvuur en het nagenoeg geheel veronachtzamen van frontaal vuur, nog altijd de gevolgen zijn van den loopgraven-oorlog. De wijze van vuren met automatische wapens is een belangrijk onderwerp, dat meervoudige bespreking vereischt en van de officieren, die met automatische wapens te maken hebben, diepgaande studie vordert. Kapitein Schmidt van den Generalen Staf zet zijne beschouwingen over het voorschrift velddienst voort. Het nu behandelde onderwerp - inlichtingen- dienst verdient zeker onze aandacht. Misschien is schrijvers aanhef, luidende „Aan den inlichtingendienst bij de infanterie wordt zoowel bij oefeningen met troepen als bij oefeningen op de kaart en in het terrein onvoldoende aandacht geschonken" ook wel voor ons toepasselijk. Schrijver bespreekt de werking van den inlichtingendienst en geeft overzichtelijk aan hoe een ïnlich- tingsbureau de verlangde gegevens verkrijgt. Diensten wier uitkomsten mede dienen voor het verzamelen van ge gevens averkenningsdienstb. luister-en peildienst; c. art. inlichtingsdienst; d. luchtwachtdienst; e. vliegtuig-inlich tingsdienst; f. inlichtingsdienst der regimenten. Inlichtingsbureau. Organen werkzaam onder het bu reau a. kondschajjsdienst; b. dienstver- hoor krijgsgevangenen en deserteurs; c. dienst betreffende het onderzoek en ontcijferen van documenten, in beslag genomen bescheiden, verza melen van inlichtingen uit dag- en weekbladen, enz. Resultaat. Overzichtskaart 1 50.000 of 1 25.000, waarop tevens aangegevenis de voorste lijn van de eigen troepen en voor zooveel noodig, ook de verdere op stelling van deze en van naburige afdeelingen. O.m. worden besproken het verkrijgen van Sevens door en de behandeling van krijgsgevangenenen „wat met krijgsgevangenen moet worden gedaan Dit hoofdstuk is daarom van zooveel belang voor ons, omdat het A.T.V. over deze aangelegenheid een stilzwijgen bewaart. Het artikel bevat een schets aan gevende de behandeling van krijgsgevangenen en vermeldt de maatregelen tegen 's vijands inlichtings- en verkenningsdienst. murn;ilr„r" Het Kapitein Bakhuis bespreekt „een kaar tv uur meter voor den mitrailleur Het eaat om een grafische voorstelling van de verschillende schootstafel- en andere schiettechnische gegevens, waarover een mitr. Comdt steeds beschikken. Wellicht dat een soortgelijk instrumentje door zelf te maken, ook voor ons wel van waarde is. Het is natuurlijk metzoncier mTen°slotteevangf Kapitein A. Snoek aan met een vervolgopstel: z^ar^ mJ~ trailleur-taktiek, dat een populaire beschouwing belooft te worden docp ook wel belangrijke punten bevat. O. a. treffen we er in aan de voordeelen secties van 3 stukken boven die van 2 en de nadeelen van de sectie van 4 stukken Voor onze omstandigheden moeten we ons voorloopig nog gelukkig prijzen 01 Oojf deze'schrijver komt al heel gauw op het brandende vraagstuk „Directe of. Indirecte richting" en geeft als Idvies: Gebruik op M hii voorkeur directe richting; gebruik boven 800 At. bij voorkeur ïncurecie richting en onbruik boven 1200 M. slechts directe richting, wanneer men over 6 of meer mitrailleurs meteen 6-tal opvolgende vizieren kan'beschikkenHoe wel w™j voor ons geen voorstander zijn van de indirecte richting, staat het wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 72